28 Mayıs 2018 Pazartesi
BU BAŞKAN NEREYE BAKIYOR ?

BU BAŞKAN NEREYE BAKIYOR ?

Mehti Saraç
Mehti Saraç

BU BAŞKAN NEREYE BAKIYOR ?

 

 Öncelikle Malatya da hayatını kaybeden dört Şehidimize ALLAH’TAN rahmet ve kederli Ailelerine başsağlığı diliyoruz.

 

Önceki gün Malatya'da, eğitim uçuşu sırasında dağlık alana düşen uçakta bulunan ve şehit düşen Üsteğmen Zeynel Özbahçeci memleketi olan Konya – Ereğli’de son yolculuğuna uğurlandı.

Şehit üsteğmenin naaşı askeri helikopterle Ereğli'ye getirilerek, Baba annesinin evinde dua ve helallikler alındıktan sonra Ulu Camiye getirildi. Ulu Cami de düzenlenen cenaze törenine Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Konya Valisi Muammer Erol,  3'ncü Ana Jet Üstü Komutanı Tümgeneral Muhittin Fatih Sert, Askeri Erkan, AK Parti Konya Milletvekili Prof. Dr. Cem Zorlu, Ereğli Kaymakamı Şakir Erden, Konya İl Emniyet Müdürü Mevlüd Demir, Ereğli Belediye Başkanı Özkan Özgüven ve çok sayıda isim ile yüzlerce vatandaşımız katıldı.

 

Herkese ayrı ayrı teşekkürlerimizi sunuyor ve  törene katılan herkesten ALLAH razı olsun diyoruz.

 

Şehit Üsteğmen Zeynel Özbahçeci’nin cenaze törenine katılan Devlet erkanı arasında öyle bir şey vardı ki, gözlerden kaçırmamız mümkün değildi..

 

Cenaze namazı kılınırken çekilen bir fotoğraf karesinde, EREĞLİ Ak Partili Belediye Başkanı Özkan Özgüven’in şehidimize karşı ne kadar ciddiyetsiz olduğunu gösteren bir görüntüsü vardı..

 

 Ve sanki istemeyerek, mecburi kılınan bir cenaze törenine katılmıştı..Yada orada bulunmasında ki tek amacı sanki ortalığı kolaçan etmek gibi bir şey idi..

 

Önce bir namaz adabı vardır.. Şehide karşı duyulan bir saygı ve Devlet erkanına yaraşır bir tavır sergilemesi gerekirken, Namaz sırasında sağa – sola bakmak ta neyin nesidir diye adama sorarlar..

 

Başkanın fotojenik olduğunu, kameraları çok sevdiğini ve yazılı, görsel medya da kendi haberlerinin yapılmasına müthiş derecede bir zaafı olduğunu hepimiz ve tüm EREĞLİ’LER çok iyi biliyor..

Anlaşılan çiçeği burnundaki bu fotojenik Başkanımız, çok önemli ve hayati önem taşıyan konularda bile, fotoğraf karelerinde bu özelliğini kendince çok güzel sergilediğini sanıyordu..

 

Biz çok şükür hepimiz MÜSLÜMANIZ ve herkes bilir ki bir namaz böyle hiç kılınmaz.

İnsanın yüreğini burkan böyle bir cenaze namazında bu sahne hiç hoş değildi..

 

Müslümanlıkta Namaz nedir ? Nasıl kılınır ? Göz açısı hizasında sağa sola bakmanın Namazda bir yeri varmı dır ? Bunlara kısaca bir açıklık getirelim..

 

Namaz nedir ? Namaz, İslam'ın Beş Şartı'ndan biri olan ibadettir. Kur'an'da günün belli vakitlerinde ve abdest şartını yerine getirerek NAMAZ kılınması gerektiği belirtilmiştir.

Kur'an ayetlerine göre namaz bir temizlenme aracıdır.

Aynı zamanda Allah'ı anarak teslimiyetini yaratıcıya gösterme biçimdir.

 

Son paragraf çok önemlidir, başka bir deyişle kayıtsız şartsız ALLAH’A teslim olmaktır.

 

Namazda sağa sola bakmak, karşıya bakarken (göz açısı içerisinde) etrafı kol açan etmek, farz mıdır ?

 

Namaz içerisinde hüş-u ile kılınmayan her türlü davranış mekruhtur ve o namazın sevabından faydalanılamaz. O sünnet terk edilmiş sayılır..

 

İşte değerli kardeşlerim Namaz ve İslamiyet budur..

 

Ve Sayın Başkanımız maalesef etrafındaki insanları dahi örnek alamamış ve sırf kamera ve fotoğraf sevdası yüzünden o şehidin cenaze namazına bir cahillik ve bir başka saygısızlık örneği katmıştır..

 

Oradaki Bakanımız, milletvekilimiz, kaymakamımız vs diğer Devlet erkanımız gayet nizami, dürüst, hüş-u ve derin bir üzüntü içerisinde o namazı kılarlarken, maalesef Belediye Başkanımız da adeta karşı kameraya poz verir gibiydi, ya da göz açısı kadar etrafa bakıyordu ve sakin bir şekilde etrafı seyrediyordu…

 

Böyle bir kamera ve fotoğraf sevdalısı bir insan daha görmedim.. İcraatları deseniz yok, Ereğli’ye bir katkısı ve bir çalışması yok, bilgi ve becerileri hiç yok, proje üretecek bir kapasite yok ve her konuştuğu iki kelimeden 1’ni mutlaka eline yüzüne bulaştıran bir Başkandan ancak bu kadarı beklenebilirdi..Diyorum..

 

Ak Parti’nin seçimlerden sonra bu Başkan hakkında çok ciddi olarak düşünmesini istiyorum. Aksine EREĞLİ’DE Ak Parti diye bir parti kalmayacak.

Başarısız bir insana zorla başarıyı öğretemez ve sevdiremezsiniz. Buna senelerde yetmez ve bir ömürde yetmeyecektir.

 

Saygı ve sevgilerimle

 

Mehti SARAÇ

 YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
Yazarın Diğer YAZILARI
eskişehir güvenlik kamerası