18 Haziran 2018 Pazartesi
okumuyoruz

okumuyoruz

GÜNDOĞDU YILDIRIM
GÜNDOĞDU YILDIRIM

okumuyoruz

OKUMUYORUZ

Kitap kadar değerli bir dost olmadığını öğretmenler hep söyler dururlar. Ülkenin önderleri de konuşmalarında, okumanın öneminden söz ederler. Sanatçılar, aydınlar da çok duyarlıdır kitap konusunda, ”aydınlanma, okumakla olur” derler.

Sıradan vatandaşta, “okumak gibisi var mı?” der sorulduğunda. Köylüler, işçiler, kentliler… hatta okuma yazmasını bilmeyen Fatma teyzede, okumanın gerekliliğini öyle bir vurgular ki, ta yüreğinin derinliklerinden gelir sesi.

Demek ki, bu ülkede okumanın değerini herkes biliyor.

…

Kızım ne o elindeki kitap?

Bırak o kitabı da derslerine bak! şimdi gereksiz kitap okuma zamanı değil.

Roman, öykü adama bir şey vermez. Boş işler bunlar. Hem adamın kafasını karıştırır. Öğretmenin verdiği derslere çalışmak en doğrusu.

Sınavlarda, roman, öykü, şiir sormayacaklar ya!

Sen ne yapacaksın gazeteyi, dergiyi…

Boşu boşuna zaman öldürmek bunlar.

Bir sürü gereksiz haber, gereksiz köşe yazıları.

Bunlar sıkça duyulan sözlerdir toplumda. Oku diyen de, okuma diyende aynı sestir.

Hangi ses daha başarılı olmuştur bir bakalım isterseniz;

Bir araştırmaya göre, bir Japon yılda 25, İsveçli 10, Alman 9, Fransız 7 kitap okuyor.Türkiye'de ise yılda sadece 6 kişiye bir kitap düşüyor.

Gelişmiş ülkelerde hatta beğenmediğimiz Asya ülkelerinde kişi başına düşen yıllık kitap alımı, ortalama 70 Avro (Euro) iken, Türkiye'de ise bu rakam 10 Euro’nun altındadır. Türkiye'de her 100 kişiden sadece 4 kişi kitap okuyor. Japonya'da yılda 4 milyar 200 milyon kitap basılırken, Türkiye'de ise bu rakam sadece yılda 8 bin ila 10 bin arasındadır.

Birleşmiş Milletler İnsani Gelişim Raporu'nda(1), kitap okuma oranında Türkiye, Malezya, Libya ve Ermenistan gibi ülkelerin bulunduğu 173 ülke arasında 86. sırada.

Çeşitli ülkelerde, bir yıl içerisinde basılan kültür kitaplarının sayısı şöyledir:
Amerika 72.000
Almanya 65.000
İngiltere 48.000
Fransa 39.000
Brezilya 13.000
Türkiye 8.000-10.000

Bir sokak röportajında,”kitap okumayı sever misiniz?” sorusuna, “çok severim” yanıtını alan haberci; “kaç kitap okudunuz?” sorusunu yöneltir. Yanıt;” hayatımda hiç kitap okumadım”  olur.

Ne diyelim!

 YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
Yazarın Diğer YAZILARI
eskişehir güvenlik kamerası