21 Eylül 2017 Perşembe
6. Bİ ŞEY YAPMALI

6. Bİ ŞEY YAPMALI

Nevzat Laleli
Nevzat Laleli


 

                   Nevzat Laleli

              Yuvamız yazı serisi: 6             

              nlaleli@mynet.com    www.yuvamiz.net                                                                    

               Tarih 17.Ağustos.1999. O gece merkez üssü Gölcük olan büyük bir deprem, bölgeyi kasıp kavurdu. Deprem sonrası binlerce insanımız göçük altında öldü, binlerce insanımız da aç ve açıkta kaldı.

Bu büyük felaket karşısında ve harp zamanlarında (1974 Kıbrıs Barış harekâtı) olduğu gibi “Milli refleks” derhal harekete geçti ve deprem bölgesine ülkemizin her yerinden yardımlar yağmaya başladı. Yaklaşan zor kış şartlarından depremzedeleri kurtarabilmek için herkes seferber oldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da deprem münasebetiyle “Kardeş aile kampanyası”nı başlattı. Milletimizin bu kampanyaya katılımını sağlamak için radyo-TV reklâm spotları, büyük afişler ve cami önlerinde dağıtılabilecek el ilanları bastırdı ve ülke genelinde halkımıza arz edildi.

Hâlâ arşivimde sakladığım ve www.yuvamiz.net adresindeki internet sitemize koyduğumuz el ilanında; Depreme ait bir acıklı fotoğraf konulmuş ve “Yüreğinizde yer açın. Bir kardeş aileniz olsun” ibareleri bulunmaktaydı. Bu, depremin acısını kalbinde duyan ve insan olan herkese tesir eden yardıma çağrı broşürüydü.

Hamiyetperver (iyiliksever) milletimize yapılan bu davet çok yerindeydi. Ancak bu davet büyük bir mahzuru bünyesinde saklamaktaydı. O da iki ailenin bir mekanı (daireyi) uzun sure birlikte paylaşamayacağı idi. Belki bir hafta-on gün bir aileyi misafir edersiniz ama uzun sure kalma durumunda bizim değerlerimiz buna imkan vermezdi.

         SİHRİYET BAĞI

Bütün bu sorular karşısında Çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanlığına bir dosya hazırladım ve “Kardeş aile kampanyasına” işlerlik kazandıracak tekliflerimi sıraladım. Kardeş yapılacak aileler birbirlerine “sıhriyet” dediğimiz nikâh bağıyla bağlanmalı ve aileler birbirlerine akraba yapılmalıdır.  “Deprem bölgesinden evlenebilecek bir insan (erkek veya kadın) deprem dışı bölgelerinden biriyle evlendirilmeli, depremzede bir kardeşimiz evlenince yanındaki mağdur ailesi de yaklaşan kışı damat veya gelinin evinde geçirmelidir” dedim.

Bakanlığa yaptığım tekliflerimi ulusal gazetelere faksladım. Basın, bu konuyu ele aldı ve büromuza birçok basın mensubu gelerek benimle röportajlar yaptılar. Bir gazetemiz ertesi günkü sayısında; “Dünyada şimdiye kadar hiç kimsenin aklına gelmeyen bir teklif ortaya atıldı. Milli Gençlik Vakfı Şeref Başkanı Nevzat Laleli kurduğu evlendirme bürosuyla depremzedelerin, deprem dışı bölge insanlarıyla evlendirilerek gerçek ve kalıcı bir destek sağlanmalıdır, dedi.” diye yazdı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Yaşar Okuyan’a hitaben yazılmış ve 13.10.1999 tarihli teklifler dosyasını bakanlık müsteşarı Fikri Şahin’e verdim.

BAKANLIĞA DOSYA

“Marmara bölgemizde 17. Ağustos günü meydana gelen depremde büyük bir felaket yaşanmış, bir çok ailenin fertlerinin ya hepsi yada birkaçı hayatlarını kaybetmiş, geride çadırlar içerisinde yaşamaya mahkum binlerce öksüz, yetim ve dul kalmıştır.

         Yuvamız Evlendirme Bürosu olarak “Kardeş aile kampanyanıza” kalıcı çözümler teklifi arz ediyoruz.

 TEKLİFLER

         “Depremzede kardeşlerimizden evlenmek durumundaki bekâr-dul, erkek-kadınları, ülkemizin deprem dışı bölgelerindeki insanlarla evlendirilmelidir

        1. Bakanlığınız, halkın sevgisini kazanmış bazı sivil toplum kuruluşlarını bu çalışmanın içine çekmelidir. ( Bu çalışmalar memur zihniyetiyle yapılamaz)

2. Deprem bölgelerinden bekâr-dul, gelin ve damat adaylarının tespitleri yapılmalıdır.(Belediyeler, mahalle ve köy muhtarları ile Sivil toplum kuruluşlarınca)

3. Konuyu halka duyurmak ve sıcak tutmak için medya kuruluşları, gazeteler ve TV’ler bu konudaki çalışmalara yer vermelidirler.

4. İşin finansmanı, bakanlığınızın ayıracağı bir ödenekle ya da deprem dışından müracaat eden damat-gelin adaylarından alınacak küçük bir kayıt ücretiyle sağlanmalıdır.

5. Maddi imkânsızlıklar sebebiyle evlenemeyen gençlerimize bu desteği sağlayacak zenginlerimiz mutlaka olacaktır. Onların ortaya neler koyabilecekleri tespit edilmelidir.

6. Halkımız, tüccar ve esnaflarımız, yeni evlilere ev eşyası hediye etmelidir.

7. Bakanlıkta bu konuyu yakın takip alacak üç kişilik bir komisyon kurulmalıdır.

8. Damat ve gelin adaylarında evlenmeleri uygun olanları büromuz tarafından tespit edilmelidir. Evlenmeleri uygun olan damat ve gelin adaylarının resimli bilgi formları tarafların görüşleri alınmak üzere kendilerine sunulmalıdır.

9. Belediyelerce toplu nikâhlar kıyılmalı ve taraflar birleştirilmelidir…”

         Bu teklifimiz ile Bakanlıkça başlatılan “kampanya” ne oldu mu dersiniz? Bu çalışmalarımızdan dolayı bize bir teşekkür mektubu dahi göndermeyen bakanlık, kendi kampanyası hakkında da en küçük bir açıklama yaparak sonucu kamuoyuna bildirmedi.

         Ancak bu çaba ve gayretlerimiz semeresini özel olarak verdi. Bu vesile ile kurulan “Yuvamız evlendirme bürosu”, ülkemizin her yerinden ve yurt dışında müracaat eden gelin ve damat adaylarını, kendilerine uygun eşleri yine kendileri belirlemek kaydıyla 15.Ağustos.2007 tarihine kadar 68 çift, 136 kardeşimizi huzurlu bir yuvanın sahibi yaptı.

       Gelecek yazı: LALELİ İLE RÖPORTAJ (1)                                                          YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
Yazarın Diğer YAZILARI
eskişehir güvenlik kamerası