21 Mart 2018 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Ataç: SOĞUKLUĞU ORTADAN KALDIRACAĞIZ

Ataç: SOĞUKLUĞU ORTADAN KALDIRACAĞIZ
  • 20 Kasım 2017 Pazartesi
  • 1704 kez okundu

Tepebaşı Belediyesi ile Berlin Treptow - Köpenick Belediyesi arasında bir süredir devam etmekte olan Kardeş Şehir ilişkisi, Berlin`de imzalanan protokolle karar altına alindi.

Treptow Köpenick Belediye Sarayı’nda düzenlenen imza töreninde konuşan Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, her iki tarafın da içinden gecen nehir, demiryolları ve pişmiş toprak kullanımıyla kent olarak benzerlikler taşıdığını belirterek, “Her iki belediye de ocağın altını açıp ortalığı ısıtmalı. Bana göre iki ülke arasında oluşan yapay bir soğukluk. Türk – Alman işbirliği çok eskilere dayanıyor. 1890’larda Eskişehir’deki binaların birçoğu, şeker fabrikası Alman mimarisiyle yapılmıştır” ifadelerini kullandı.

Treptow Köpenick Belediye Baskani Oliver Igel de, “Ulusal politikaların biraz soğukluk yarattığını itiraf etmek durumundayım. Yerel düzeyde güven verici çalışmalarla bunu gidereceğimizi düşünüyorum” diye konuştu.
Berlin Başkonsolosu Mustafa Çelik’in de katilliği Kardeş Şehir Protokolü, Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, Başkan Yardımcısı Erdoğan Aydoğmuş ile Treptow Köpenick Belediye Başkanı Oliver Igel ve Meclis Başkanı Peter Groos tarafından imzalandı. Protokolde her iki belediyenin geliştirdiği projelerde görüş alışverişinde bulunacakları karar altına alındı. Protokolün imzalanmasından sonra Treptow Köpenick’in “Altın Defter”ini imzalayan Ataç, “Küreselleşme ve iklim değişikliği gibi pek çok etkenin kentleri olduğu kadar ülkeleri de altüst ettiği bir süreci yaşamaktayız. Bu süreç, farklı coğrafyalarda yaşayan toplumların gelecek kaygısını giderek ortaklaştırmaktadır” dedi. Tepebaşı Belediyesi delegasyonunda yer alan meclis üyeleri de Ataç’ın deftere yazdığı metnin altına imza attı.
Igel, konuk başkan Ataç’a Berlin’de yaşayan bir ressamın tablosunu hediye ederken Ataç da, Treptow Kopenick’in tarihi kişiliklerinden Friedrich Wilholm Voight’in cam kabartma resmini ve Meclis Başkanı Gross’a da her iki kentte Almanların yaptığı ve tıpatıp ayni olan lokomotif bakim atölyesi maketini armağan etti.

Başkan Ataç, Treptow Köpenick Belediye Sarayı’ndaki meclis toplantısına da katılarak burada bir konuşma yaptı. Ataç,  2010 yılında eski belediye başkanı Gabriele Schottler döneminde başlayan ilişkilerin protokolün imzalanmasıyla ileri bir evreye taşındığını söyledi. Protokolün imza törenine Berlin Başkonsolosu Mustafa Çelik, CHP eski milletvekili Ercan Karakaş, Yeşiller Partisinin Türk asıllı Alman federal eski milletvekili Özcan Mutlu, Türk- Alman İşadamları Derneği üyeleri, Treptow- Köpenick Belediye Meclisi Üyesi farklı parti temsilcileri ile Eskişehir delegasyonunda yer alan başkan yardımcıları Erdoğan Aydoğmuş, Melih Savaş, Meclis Üyeleri Hasan Hüseyin Bolat, Nazan Erşahin, Hatice Canan Adlan, Nermin Gence, Ali Karademir ve Eyyüp Yılmaz katıldı.

Mülteciler Projesi üzerine bir tanıtıma katılan heyet, Berlin şehir turunda Berlin Duvarı ve müzesini de ziyaret etti.Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Politika Haberleri

Eskişehir Politika Haberleri