19 Eylül 2018 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

İnönü’de TARLA GÜNÜ Eskişehir’e Uygun Yağlık Ayçiçeği Çeşitleri Tanıtıldı

İnönü’de TARLA GÜNÜ Eskişehir’e Uygun Yağlık Ayçiçeği Çeşitleri Tanıtıldı
  • 18 Ağustos 2018 Cumartesi
  • 1084 kez okundu

İnönü İlçesi Oklubalı Mahallesinde, Eskişehir'e uygun yağlık ayçiçeği çeşitlerinin tanıtılması amacıyla tarla günü düzenlendi.

15.08.2018 tarihinde düzenlenen ve açılış konuşması İnönü İlçe Tarım ve Orman Müdürü Sami Yasin UYSAL tarafından yapılan tarla gününe, Vali Yardımcısı Aslan AVŞARBEY, İnönü Belediye Başkan Vekili Ali EROL, OGÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Demir KAYA, Şube ve İlçe Müdürleri,  İnönü Ziraat Odası Başkanı Ömer KOYUNOĞLU ve Teknik personeller ile çok sayıda çiftçilerimiz katıldı.

 İl Tarım ve Orman Müdürü Erkan ALKAN bu konuda yaptığı açıklamada;

İnönü İlçemiz Oklubalı mahallesinde 50 dekar alanda, toplam 9 çeşit yağlık ayçiçeği çeşitleri ekilerek demonstrasyon yapıldığını belirtti.  

İl Müdürü Erkan ALKAN, yapılan  bu demonstrasyon çalışmasındaki asıl amacın İlimiz iklim şartlarında yetişen en uygun yağlık ayçiçeği çeşitlerini belirleyerek, çiftçilerimize karşılaştırmalı olarak gösterebilmek olduğunu belirterek, bu sayede Çiftçilerimizin birim alandan elde ettikleri verim ile birlikte gelirlerinin de artacağını ifade etti.
 
Demonstrasyon yapılan 50 dekar alanın ÇATAK Projesi kapsamında desteklendiğini ve damlama sulama sistemi kurularak sulama yapıldığını ifade eden İl Müdürü ALKAN, bu sayede damlama sulama sistemleriyle suyun daha etkin kullanıldığını ve çok daha az sulamayla daha fazla ve homojen yapıda ürün elde edildiğini belirtti.

İl Müdürü ALKAN, bu şekilde uygulamalı ve görsel olarak yapılan eğitim çalışmalarının çiftçilerimiz üzerindeki etkisinin önemine vurgu yaparak, İlimizde yetiştirilen bitkisel ürünlerle ilgili bundan sonrada yoğun olarak demonstrasyon çalışmaları yapılacağını belirtti.

Yapılan demonstrasyon çalışmasında emeği geçen tüm personele teşekkür eden ALKAN, Tarla Gününün çiftçilerimize ve Ülkemiz tarımına hayırlı olmasını diledi.

 Daha sonra Teknisyen Rüstem METİN tarafından demonstrasyon tarlasında ekimi yapılan 9 adet yağlık ayçiçeği çeşidi hakkında, tarla başında ayrıntılı bilgi verildi.

Tarla gününe katılan Ziraat Odası Başkanı ve çiftçiler bölgeye uygun yağlık ayçiçeği çeşitlerini yerinde ve karşılaştırmalı olarak görmekten duydukları memnuniyeti ifade ettiler.Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Ekonomi Haberleri