21 Mayıs 2018 Pazartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Çeşme-Sakız Adası Yaz Sezonu Feribot Seferleri ve Kapı Vizesi Açıklandı

Çeşme-Sakız Adası Yaz Sezonu Feribot Seferleri ve Kapı Vizesi Açıklandı
  • 10 Mayıs 2018 Perşembe
  • 1169 kez okundu

Sakız Adası (Chios), özellikle son birkaç senedir ülkemiz üzerinden birçok turistin ziyaret ettiği yerleşim alanlarından biri haline gelmiştir. Antik Yunan Dönemi’nden Bizans, Osmanlı Devleti gibi dönemlere kadar, birçok farklı kültürün izini taşıması ve hala kalıntılarının bulunması nedeniyle önemli bir kültür merkezidir. Orta çağ izlerine sahip görülmeye değer birçok köyü bulunmaktadır. Armolia, Pyrgi ve Mesta köyleri ise UNESCO tarafından koruma altına alınacak kadar değerlidir. Yanı sıra, ada ziyaretinizi yaz aylarınıza denk getirirseniz ünlü ve sakin plajlarının tadını da çıkartabilirsiniz. İzmir/ Çeşme üzerinden ulaşımının çok kolay olması nedeniyle, bilhassa her yaz turistik turlara ev sahipliği yapmaktadır.

Türkiye üzerinden Sakız Adası’na yolculuk etmek isteyen ziyaretçiler için en uygun ulaşım yöntemi denizyoludur. Ertürk Lines firmasının araç+ yolcu ve yalnızca yolcular için sağlamış olduğu feribot seferlerinden size uygun olanını kullanarak nerdeyse 20 dakikada ülke değiştirebiliyorsunuz. Ertürk feribot seferleri 2018 takvimine göre Ertürk Lines firmasınının Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında haftanın her günü sabah 09.00 Çeşme kalkış, akşam 18.00 Sakız Adası limanından kalkış olarak seferleri bulunmaktadır. Turyol Sakız feribotlarını kullanarak ise Ertürk’e oranla 5€ indirimle Sakız Adası’na 30 dakikada ulaşabilirsiniz. Turyol Sakız sefer saatleri yaz ayları boyunca sabah 09.20 Çeşme kalkış, 18.20 Sakız Adası kalkış olarak gerçekleşmektedir. Turyol ve Ertürk firmalarının yanı sıra Yunan yolcu taşımacılığı firması Sunrise’ın Sun Nicolas feribotu ile de Çeşme Sakız feribot yolculuğu gerçekleştirebilirsiniz.

Bütün seferler, Çeşme Ulusoy Port ile Chios Port arasında gerçekleştirilmektedir. Ertürk Hızlı Katamaran, Turyol N. Ali Yıldırım hızlı yolculuk yapabilirken, Sakız Adası feribot seferlerini kullanarak araçla geçmek isteyen yolcuların San Nicolas, Turyol Araçlı feribot veya Ertürk 1 feribotlarını kullanmaları gerekmekte.

1 Mayıs 2018 tarihi itibariyle Sakız Adası’na Yunanistan kapı vizesi ile geçişler açıldı. 55€’luk kapı vizesi ücreti ödeyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları önceden seyahat planını sunmak koşuluyla 15 güne kadar Sakız Adası kapı vizesi alarak seyahatlerini rahatlıkla gerçekleştirebiliyorlar. Kapı vizesinin başlandığını duyurusunu yapan Feribot Lines Genel Müdürü Tamer Arda Tuncer ‘’Kapı vizesi her iki adanın halkınının bir araya gelebilmesi ve turizmin gelişmesi açısından çok büyük bir önem taşıyor. Özellikle Ege Bölgesindeki vatandaşlarımızın çok ilgi gösterdiği Sakız Adası’na kapı vizesinin de başlamasıyla 23 Nisan ve 1 Mayıs turlarında büyük bir talep artışı yaşandı.’’

 Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Ekonomi Haberleri