18 Mart 2018 Pazar
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Çocuk İşçiliği ile Mücadele Deklarasyonu imzalandı…

Çocuk İşçiliği ile Mücadele Deklarasyonu imzalandı…
  • 24 Şubat 2018 Cumartesi
  • 2356 kez okundu

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) işbirliğiyle düzenlenen “Çocuk İşçiliği ile Mücadele Deklarasyonu” imza törenine katıldı

-Deklarasyon, TZOB Genel Başkanı Bayraktar, bakanlar, meslek örgütlerinin genel başkanları tarafından imza altına alındı

-Bayraktar: -“Kamu kurum ve kuruluşları, diğer ulusal ve uluslararası kuruluşlarla çocuk işçiliğinin önlenmesine yönelik aktivitelerde işbirliği yapacağız”

-“Her şeyin başı toplumsal duyarlılıktır. Toplumsal bilinç yaratmamız lazım. Toplumsal duyarlılığı artırıcı çalışmaların yürütülmesi için çalışacağız”

-Emine Erdoğan: -“Allah’ın bize emanet olarak verdiği çocuklar bir iş gücü değildir. Beşeri sermaye hiç değildir. Çocuk, işlenmeyi bekleyen bir mücevherdir. Tertemiz bembeyaz bir sayfadır. Çocuğun yeri ne sokak ne tarla ne fabrikadır. Çocuğun yeri okuldur”

 

Ankara – 23.02.2018 - Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) işbirliğiyle düzenlenen “Çocuk İşçiliği ile Mücadele Deklarasyonu” imza törenine katıldı.

Bayraktar, imza töreninde yaptığı konuşmada, çocuk işçiliğinin en fazla görüldüğü sektörün tarım sektörü olduğunu, çalışan çocukların yarıya yakının tarımda istihdam edildiğini belirtti. Kamu kurum ve kuruluşları, diğer ulusal ve uluslararası kuruluşlarla çocuk işçiliğinin önlenmesine yönelik aktivitelerde işbirliği yapacaklarını bildiren Bayraktar, şunları söyledi:

“Her şeyin başı toplumsal duyarlılıktır. Toplumsal bilinç yaratmamız lazım. Toplumsal duyarlılığı artırıcı çalışmaların yürütülmesi için çalışacağız. Çiftçilerimize verdiğimiz eğitimlerde çocuk işçiliğini önlemeye dönük gayretlerimiz devam edecek. Çocuk işçiliği ile mücadelede yapılan bu protokolün, tüm taraflara ve ülkemize ve gelecek nesillerimize hayırlar getirmesini temenni ediyorum.”

-Emine Erdoğan-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, törendeki konuşmasında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın koordinasyonunda gerçekleştirilen etkinliğin, hükümetin çocuk işliğiyle mücadele kararlılığının bir ürünü olduğunu bildirdi.

Bu yılın “Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Yılı” olarak ilan edildiğini hatırlatan Emine Erdoğan, şunları söyledi:

“Allah’ın bize emanet olarak verdiği çocuklar bir iş gücü değildir. Beşeri sermaye hiç değildir. Çocuk, işlenmeyi bekleyen bir mücevherdir. Tertemiz bembeyaz bir sayfadır. Çocuğun yeri ne sokak ne tarla ne fabrikadır. Çocuğun yeri okuldur. Çocuğun eline ne boya sandığı ne kağıt mendil ne tartı yakışır, çocuğun eline en çok kalem, defter, kitap yakışır. Çocukluğunda iyi eğitim almayan, şefkatten, sevgiden uzak kalan bireyler, gelecekte çeşitli sorunların da kaynağıdır. Küçücük yaşta tarlada, sokakta çalışmak zorunda kalan çocuklar tüm toplumu ilgilendiren bir ayıptır.

Çocuk işçiliğinin panzehri erken yaşta okul ve eğitimdir. Çocuk bir mücevherdir. Bu mücevher nasıl işlenirse ona göre bir mücevher ortaya çıkar.

Tüm sorunlarda sivrisinekleri öldürmekten çok, bataklıkları kurutmak için çabalamak gerekir. Mevsimlik tarım işçiliği, mültecilik gibi, çocukları eğitimden mahrum bırakan sorunlar temelinden çözülmelidir. Önce bataklığı kurutmalı, eğitim imkanları ve kalitesini daha da artırmalıyız. Mevsimlik tarım işlerinde çocukların çalışmasının çözümü, aileleri bilinçlendirmek ve eğitime ulaşım imkanını artırmaktır. Bakanlıklarımızın bu ortak işbirliği ülkemizdeki çocuk işçilik oranını yüzde 2'nin altına düşürmek amaçlıdır. 1994'teki yüzde 15'lik oranı, 2000'li yıllarda yüzde 5'lere düşüren bir siyasi irade inanıyorum ki bunu da başaracak, hatta sıfırlayacaktır."

-İmza törenine katılan bakanlıklar ve meslek örgütleri-

Konuşmaların ardından Emine Erdoğan, TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, ILO Türkiye Direktörü Numan Özcan, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, TİSK Genel Başkanı Kudret Önen’in katılımıyla deklarasyon imzalandı. İmza töreninin ardından toplu fotoğraf çekimi yapıldı.

Bayraktar, tören öncesi İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile bir süre sohbet etti.

 

 Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Ekonomi Haberleri