18 Mart 2018 Pazar
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

DİSK’TEN BÜYÜKERŞEN’E ÇAĞRI Toplu Sözleşme Yap

Büyükşehir Belediyesi’nin Kentaş şirketindeki yetki davasını kazanan DİSK, Büyükerşen’e çağrıda bulundu.  “Üyelerimiz uzun süren davalarla mağdur edildi. Sosyal demokrat belediyeciliğe sendikalaşma hakkına saygı duymak ve toplu iş sözleşmesi yapmak yaraşır. Bir an önce masaya oturalım. Tüm yöneticiler sendika hakkına saygı duymalı” dedi

Ceren Ercih - DİSK Bölge ve Genel-İş İl Temsilcisi Günay Ayaz, yaptığı açıklamada, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin Kentaş şirketindeki işçilerle ilgili yetki davasının sonuçlandığını açıkladı. Ayaz, “DİSK/Genel -İş Sendikası olarak uzun süreden beridir sendikamıza üye olan Büyükşehir Belediyesi Kentaş şirketi işçilerinin yetki davasında, Eskişehir l. İş Mahkemesi’nin 20 Şubat tarihindeki duruşmasında alınan kararla sendikamızın yetkisi kesinleşmiştir” dedi.

BAKANLIĞIN VERDİĞİ YETKİYE BÜYÜKŞEHİR İTİRAZ ETMİŞTİ
Ayaz, “Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun büyük ve onurlu adalet yürüyüşü yaparak ülkemizin hukuk sistemindeki yaşanan sorunlarını dile getirdiği bir dönemde Büyükşehir Belediyesi Kentaş şirketinin, Çalışma Bakanlığı’nın bize verdiği yetkiye ve anayasal sendikal örgütlenme hakkına ne yazık ki itiraz etmiştir” diye konuştu.

ÜYELERİMİZ MAĞDUR EDİLDİ
Ayaz, “Uzun süre mahkemeler devam etmiş, üyelerimiz toplu iş sözleşmesi yapamamış ve mağdur olmuşlardır. Değerli belediye başkanımız Prof.Dr. Yılmaz Büyükerşen ve Kentaş şirketi yöneticilerine buradan bir daha çağrıda bulunmak istiyoruz” dedi.

SOSYAL DEMOKRATLIĞA BU YAKIŞIR
Ayaz, “Sosyal demokrat belediyeciliğe, sendikalaşma hakkına saygı duymak ve DİSK'e toplu iş sözleşmesi yapmak yaraşır. Süreci uzatmayalım bir an önce masaya oturalım. Emekçilerin haklarını hep birlikte ileriye taşıyalım” diye konuştu.

SENDİKA HAKKINA HERKES SAYGI DUYMALI
Ayaz, ayrıca, “Büyükşehir ve Odunpazarı Belediyesi şirketinde ve kamu kurumlarında çalışan işçileri DİSK’te örgütlenmeye çağırıyoruz. DİSK ve ona bağlı sendikalar olarak taşeron işçi arkadaşlarımızın her alanda sesi olduk. Kamuda ve belediye şirketlerinde çalışan işçilerin gerçek bir kadroya kavuşması için mücadeleye devam ediyoruz. Eskişehir'de belediye şirketinde ilk örgütlenen sendika olduk. Bütün kamu görevlileri ve yöneticilerinin yasalara uymasını, işçilerin sendika haklarına saygı duymasını ve tarafsız olmaya davet ediyoruz” dedi.

 

2eylul.com.trGönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Ekonomi Haberleri