17 Mart 2018 Cumartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

“14.400 KADIN KOBİ’YE FİNANSAL DESTEK”

“14.400 KADIN KOBİ’YE FİNANSAL DESTEK”
  • 25 Kasım 2017 Cumartesi
  • 2987 kez okundu

Kadın İşletmelerine Finansman ve Danışmanlık Desteği Programı kapsamında 14 bin 400 kadın işletmeciye finansal destek verildi.

Kadınlara ait veya kadınlar tarafından yönetilen KOBİ’lerin sürdürülebilir büyümelerinin desteklenmesi amacıyla 2014 yılından itibaren Kurumumuz ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası işbirliğinde yürütülen ve AB Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA) kapsamında finanse edilen Kadın İşletmelerine Finansman ve Danışmanlık Desteği Programının kapanış toplantısı Ankara’da yapıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcımız Sayın Orhan Yegin, Genel Müdürümüz Sayın Cafer Uzunkaya, AB Türkiye Delegasyonu Elçi-Müsteşar Mali İşbirliği Başkanı Sayın Simona Gatti ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Türkiye Yönetici Direktörü Sayın Arvid Tuerkner’ın açılış konuşmalarını gerçekleştirdiği etkinliğe kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, kadın girişimciler, finans kuruluşları, uluslararası kuruluşlar ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri olmak üzere yaklaşık 300 kişi katıldı.

Açılış konuşmalarında Bakan Yardımcımız Sayın Yegin, kadın istihdamının artırılması noktasında Türkiye’nin geldiği aşama ve gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgi verdi. Yegin, “2007-2016 yılları arasında kadın istihdamını yaklaşık 3 milyon kişi yani yüzde 55,2 oranında artırmayı başardık. 2004 yılında yüzde 20 düzeylerinde seyreden kadınların işgücüne katılım oranı 2017 yılının ağustos ayında yüzde 34,3’e ulaşmıştır. Artık kadınlarımız çalışma yaşamının vazgeçilmez parçası oldular. Kadınların bu etkinliğinin artmasında hükümetimizin hayata geçirdiği düzenlemeler önemli rol oynamıştır. Hedefimiz 2023 yılında kadınların işgücüne katılım oranını yüzde 41’in üzerine çıkarmak” dedi. Bakan Yardımcımız Yegin, İŞKUR tarafından sunulan hizmetlerin, kadın istihdamının artırılmasındaki önemli rolüne ve katkılarına da ayrıca vurgu yaptı.

“10 Ayda 302 Bin Kadını İşe Yerleştirdik”

Genel Müdürümüz Uzunkaya ise 2002 yılından günümüze İŞKUR’un önemli mesafeler kat ettiğine dikkat çekerek 2017 yılının ilk 10 ayında 302 bin kadının işe yerleştirildiğini belirtti. Hiçbir başarının tesadüf olmadığını söyleyen Uzunkaya, “2017 yılının ilk 10 ayında 430 bin kişinin faydalandığı aktif işgücü programlarımızdaki kadın katılımcıların oranı yüzde 55 ve sayısı 235 bindir. Elbette ki kadınlarımızın işgücüne katılım oranında 2023 hedefimiz olan yüzde 41’i yakalamak için kadınlara yönelik programlara ve etkinliklere ağırlık vermek durumundayız. Daha düne kadar kadınlarımız işgücü piyasasında eğitim ve sağlık alanında yer alırken Bakanlığımızın, tüm sosyal paydaşlarımızın, Avrupa Birliği, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ile yaptığımız birlikteliklerin neticesinde artık turizm sektöründen bilişim sektörüne ve nitelikli nice alanlarda varlıklarını hissettirmektedir. Bizim kadınlarımız her zaman iddialıdır ve iddialı olmaya da devam edecektir” dedi.

Uzunkaya, program kapsamında kadınlara ait veya kadınlar tarafından yönetilen yaklaşık 14 bin 400 işletmeye yaklaşık 200 milyon Avroluk finans desteği verildiğini, bu desteğin yılsonu itibariyle 300 milyon Avro olacağını ve ayrıca kadın KOBİ’lerin danışmanlık, mentörlük ve eğitimlerle kapsamlı ve bütüncül olarak desteklendiğini ifade etti. Genel Müdürümüz Uzunkaya son olarak projede emeği geçenlere ve projenin tüm paydaşlarına teşekkür etti.

Konuşmaların ardından finans ve danışmanlık kuruluşları, kadın girşimciler ve sivil toplum temsilcilerinin katılımıyla kadın işletmelerin finansmanı, Türkiye’deki kadın girişimcilerin profili, kadın işletmelerine danışmanlık konularında paneller düzenlenerek etkinlik tamamlandı.Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Ekonomi Haberleri