17 Mart 2018 Cumartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Akıllı Azotlu Gübreleme Projesinin 2018 Yılı Ekilişleri Tamamlandı

Bakanlığımız Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığınca desteklenen, "Akıllı Azotlu Gübreleme Yayım" projesi 2018 üretim sezonu ekilişleri tamamlandı.

Proje kapsamında: Alpu, Çifteler, Günyüzü, Mahmudiye, Odunpazarı, Seyitgazi, Sivrihisar ve Tepebaşı İlçelerinde 24 çiftçimizle 1550 dekar alanda 2018 yılı buğday ekilişleri yapılarak, optik sensörlerle yapılacak yeni gübreleme metodunun demonstrasyon sahaları kuruldu.

Projemizin amacı çiftçilerimizin geleneksel gübreleme metotlarına göre gelişen yeni gübreleme teknikleri ile daha az gübreyi doğru zamanda kullanarak daha fazla verim ve kalite almalarının sağlanmasıdır. Çiftçimizin göz kararı veya maliyetine göre üst gübresi atması yerine bitki yapraklarının klorofil düzeylerine göre projemize katılım gösteren çiftçilerimize üst gübreleme tavsiyelerinde bulunulacaktır. Yeni gübreleme metodu ile bitkilerin tüketebileceği optimum gübreyi optik sensörler yardımıyla ölçüp; Bitkiye vererek, kalite ve verim arttırılacaktır. Bunun yanında toprağın ve suların nitrat kirliliğinden etkilenmemesi, girdi maliyetlerinin büyük kısmını oluşturan gübre maliyetlerinin düşürülmesi sağlanacaktır.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak; Toprak Hazırlığından başlayıp ürün hasadına kadar çiftçilerimizle omuz omuza, koordineli bir şekilde çalışarak üreticilerimizin kaliteli ve bol ürün almaları, proje odaklı çalışma alışkanlığının kazandırılarak Kırsalda Kalkınmaya Destek olmak en büyük hedefimizdir.Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Ekonomi Haberleri