18 Ekim 2019 Cuma
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Ortadoğu: Suriye Çıkmazı ve Fırat’ın Doğusu

BÜYÜKELÇİ ÖZÜLKER: RUSYA DİPLOMASİ TARİHİNİN KENDİNE SUNDUĞU İMKÂNLARI İYİ DEĞERLENDİRMİŞ, ORTADOĞU’DA TARİHİ EMELLERİNE KAVUŞMUŞ, SICAK DENİZLERE İNMİŞTİR!

Eskişehir Türk Ocağı’nda 31 yıl aralıksız devam eden Perşembe Sohbeti’nde bu hafta Emekli Büyükelçi Uluç Özülker, “Ortadoğu; Suriye Çıkmazı ve Fırat’ın Doğusu” konulu büyük ilgiyle dinlenen bir konuşma yaptı.

Büyük bir dinleyici topluluğunun takip ettiği toplantıda; Sayın Özülker, geniş bir perspektiften ele aldığı konuda, dikkatleri Doğu Akdeniz’e çekti ve “Hâlihazırda Doğu Akdeniz’de süren doğalgaz ve petrol rekabetinin en açık görüntüsü farklı devletlere ait 210 savaş gemisinin bu mıntıkada bulunmasıdır” açıklamasıyla konuşmasına başladı.
“Bu olay ekonomik değildir” sözleriyle Sn. Özülker, kuyuların sayılarının ve kapasitelerinin görece sınırlılığını; olayın temelde siyasi olduğunu belirtmiş; çıkarılan doğalgazın henüz rantabl olmadığını vurgulamıştır.

Sayın Büyükelçi, Akdeniz’de bir siyasi oyunun tertiplendiğini ve bu oyunun Türkiye düşmanlığı üzerine kurulduğunu ifade etti ve Ortadoğu’da Türkiye’nin konumu ile ağırlığına karşı girişilen ittifakta Mısır, İsrail ve Yunanistan’ın bulunmasının tesadüf olmadığını dile getirdi.

Sn. Özülker’e konuşmasına şu minval üzere devam etmiştir: “Burada, hukuki açıdan Türkiye’yi köşeye sıkıştıran durum Uluslararası Deniz Hukuku Sözleşmesine Türkiye’nin menfaatlerine aykırı olduğu için dâhil olmamasının aleyhinde kullanılmasıydı. Denizi parselleyenler bunun farkındadır. Doğu Akdeniz’deki rekabete kuzeyden dâhil olan Rusya tarihi emellerine bu sayede ulaşmıştır. Rusya’yı iç politikasında zora sokan durum Sibirya’daki Çinli nüfus gibi Kafkaslardaki halkların aşırı muhafazakâr tutumlarına karşı Ortadoğu’daki silahlı oluşumları kontrol etme isteği, Rusya’nın Ortadoğu’da daha etkin rol almasına neden olmuştur. Rusya bu sahada 2002 yılında Powell’ın açıkladığı BOP ile karşı karşıya kalmıştır. Oğul Bush’un takipçisi olduğu BOP, bölgede Fas’tan Malezya’ya bir “Yeşil Kuşak” çizmekte; demokrasinin yaygınlaştırılması, kadın haklarının verilmesi iddialarıyla ABD’ye bağlı teşekküller ön görmekteydi. BOP’un gerçekleşmesi için Arap Baharı ortaya atılmıştı. Arap Baharı üç şekilde gelişti. Birinci olarak ABD yanlısı ülkelere bir şey olmadı. İkinci olarak göz boyamaya yönelik hamlelerle halkın isyan etmesini engellemek için anayasanın değiştirilmesi, para dağıtılması gibi yollara başvuran ülkeler oldu ki bunlar ABD himayesindeydi. Üçüncü olarak ilk iki grupta yer almayan Mısır, Libya, Irak gibi ülkelerde iç savaş çıktı. BOP’a karşı Rusya ROP ile ortaya çıktı. Türkiye’nin özel konumu ve görevi yerine Rusya eksenli bir Ortadoğu düşünülmekteydi. ROP ile ABD’de Ortadoğu’dan kaçırılacak, Rusya’daki Müslüman nüfusu kontrol altına alınacak, bölge Rus menfaatine göre yeniden düzenlenecekti. BOP ile ROP’da ABD ile Rusya karşı karşıya kalsa da bu devletlerin savaşması beklenmez, ikisinin de elinde 7000 civarında nükleer başlık var. Buna mukabil; “mikro milliyetçiliği” destekleyerek, silahlandırılarak ABD-Rusya hâkimiyet rekabetinde ileri sürülmektedir. İki tarafın dayandığı husus Sykes-Picot Antlaşmasının Ortadoğu’yu suni bir şekilde bölmesiydi. Rusya diplomasi tarihinin sunduğu imkânları iyi değerlendirmiş, tarihi emellerine ulaşmıştır. Ne denilirse denilsin Türkiye güneyden Rusya ile komşu olmuştur. Bir vakitler Irak’ta 36. Paralelin üzerini çevik güçe terketmek büyük hata idi, neredeyse bir devlet kurulmasına yol açıldı! Türkiye bugün Suriye’de oyunda kalarak güneyinde Akdeniz’e açılacak bir koridoru önlemek için bugün etkili operasyonlar yapmaya çalışmaktadır.Ne var ki; Fırat’ın Doğusunda işimiz zannedildiğinden de zordur!

Emekli Büyükelçi Uluç Özülker’in yaptığı bu konuşma aynı zamanda Eskişehir Türk Ocağı’na ait Youtube kanalından canlı olarak yayınlamıştır.Konuşmasının ardından hazır bulunanlarca yöneltilen soruları cevaplayan Sn. Özülker’e Ocak Başkanı Prof.Dr. Nedim Ünal, bir saygın hatıra mesabesinde olan “Şükran Beratı”nı, çeşitli hediyelerle takdim etmiş; bir teşekkür konuşmasında bulunmuştur.

 

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri