18 Ekim 2019 Cuma
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

TÜRKİYE’NİN ÇOBANLARI ESKİŞEHİR’DE BULUŞUYOR

Tepebaşı Belediyesi’nin düzenlediği Geleneksel 4. Küçükbaş Çoban Festivali, 5-6 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek. Türkiye genelinden çok sayıda küçükbaş hayvan yetiştiricisinin katılacağı festival, renkli etkinliklere sahne olacak.

Tepebaşı Belediyesi’nin katkıları ile düzenlenen Geleneksel 4. Küçükbaş Çoban Festivali, bu yıl 5-6 Ekim tarihlerinde Uluönder Kapalı Pazar Yeri’nde düzenlenecek.

Çobanlık mesleğinin ve küçükbaş hayvancılığın öneminin vurgulandığı festivalin ana teması bu yıl, “Ülkemizdeki yerli koyun-keçi ırkları ve küçükbaşının önemi” olarak belirlendi. Yerli ve kültür koyun-keçi ırklarının sergileneceği festivalde; yerli ve kültür koyun – keçi ırkları sergilenirken farklı coğrafyalardan kentimize gelen çobanlar da birbirleri ile kaynaşacak. Eskişehir şehir merkezinde çobanların eşliğinde koyun sürüsü korteji ile açılacak olan festivalde ayrıca küçükbaş hayvancılık alanında uzman akademisyenler önemli bilgilendirme, eğitim ve atölye çalışmalarında bulunacak. Çobanlık mesleğinin tanıtılacağı, küçükbaş yetiştiriciliğindeki ekipmanların sergileneceği festivalde, çeşitli sosyal aktiviteler ile katılımcılar da keyifli şekilde zaman geçirebilecek. Geleneksel 4. Küçükbaş Çoban Festivali’nde yerli ve yabancı birçok küçükbaş hayvan ırkı da sergilenerek tanıtımı yapılacak.

Yerli Koyun ırk sergisi, açık arıttırma, çoban forumu, yerli ırklar ve ıslah forumu, çoban köpekleri güzellik yarışması, koyun güzellik yarışması ve kültür ırkları sergisi gibi etkinliklere ev sahipliği yapacak olan festivalde katılımcı vatandaşlara da düzenlenecek çekilişler ile çeşitli hediyeler armağan edilecek.Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri