18 Ekim 2019 Cuma
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Eskişehir de Cami ve Çocuk Buluşması

1-7 Ekim Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle Hacı Ali Tınaz, Hacı Firdevs ve İbrahim Rukiye Demirel Camilerinde Cami çocuk buluşması düzenlendi.

4-6 yaş Kur’an kurslarında eğitim gören çocukların katıldığı programda konuşan İl Müftümüz Bekir Gerek, "Bizim ilerde değerlerimizi emanet edeceğimiz en önemli varlığımız çocuklarımızdır. Çocuklarımız Allah, Peygamber, Kur'an-ı Kerim ve vatan sevgisiyle yetişsin istiyoruz" dedi.

Camilerin Allah’a en sevimli mekanlar olduğunu belirten Müftü Gerek, camiler birlikte ibadet yaptığımız, ilmi ve manevi değerleri öğrendiğimiz yerlerdir. Camiler bir taraftan mektep, bir taraftan devlet, diğer taraftan  hürriyettir. Bu noktada geleceğimizin teminatı çocuklarımızla hürriyetimizin teminatı camilerimizde düzenlenen bu buluşma büyük bir önem arz etmektedir. Hz. Peygamber’in Medine de ilk iş olarak mescidi nebeviyi inşa ettiğini ve bu mescidi hayatın merkezi kılarak genç, yaşlı, kadın, erkek, çocuk herkesin Hz. Peygamber arkasında saf tuttuğunu, hatta Hz. Peygamber’in kadın ve çocukların cemaate katılmalarına ayrı bir önem verdiğini vurgulayarak bir defasında ağlayan çocuk için namazı kısa tuttuğunu hatırlattı.

Camilerin modern dünyada bu fonksiyonunu kaybettiğine dikkat çeken Müftü Gerek, camileri yeniden hayatımızın merkezine almalıyız. Genç yaşlı, kadın erkek, çocuk, hep birlikte ailece camide buluşup gönüllerimizi kaynaştırabilirsek, herkesle barışık hale gelebilirsek, yan yana olup yardımlaşabilirsek, ilim ve hikmetle, sevgi ve muhabbetle gönlümüzü doldurabilirsek şehitlerimizin kanlarıyla bize emanet ettiği bu cennet vatanda kıyamete kadar milletimiz yaşamaya devam edecektir. ifadelerini kullandı.

Konuşmasında velileri tebrik ederek tavsiyede bulunan Müftü Gerek, çocuklarımızı ödüllendirirken sadece maddi olan dünyevi şeylerle değil, manevi olan değerler ile de ödüllendirilmesi, bu noktada onların camiyle ödüllendirilerek manevi değerlerimiz ile tanıştırılması gerektiğini söyledi.

Müftü Gerek, sözlerini çalışmalarından dolayı Odunpazarı ve Tepebaşı İlçe Müftüleri ve çalışanlarına teşekkür ederek tamamladı.

Programda çocuklar, Kur’an-ı Kerim tilavet ettiler, ilahi seslendirip şiir okudular ve dua yaptılar.

Programa İl Müftüsü Bekir Gerek, Odunpazarı İlçe Müftüsü Burhan Çakır, Tepebaşı İlçe Müftüsü Gafur Yıldırım, Kur’an Kursu Öğreticileri ve Öğrencileri ile çok sayıda veli katıldı.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri