18 Ekim 2019 Cuma
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

ÜLKÜ OCAKLARI ‘ALİ METİN TOKDEMİR’ EĞİTİM AKADEMİSİ BAŞLADI…

Eskişehir Ülkü Ocakları ‘2019-2020 Ali Metin Tokdemir Akademisi’ eğitim programlarına başladı.

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı, Eskişehir Ülkü Ocakları Başkanlığı olarak ‘2019-2020 Ali Metin Tokdemir Akademisi’ eğitim programlarına başladı.

Bu kapsamda ilk semineri ‘İsmail Gaspıralı ve Türk Dünyası’ konu başlığı ile Prof. Dr. Kutluk Kağan Sümer tarafından verildi…

Eskişehir Ülkü Ocakları seminer salonunun tadilatta olması hasabiyle MHP Eskişehir İl başkanlığı Dr. Devlet Bahçeli salonunda yapılan seminere Eskişehir Ülkü Ocakları Başkanı kazım Aksoy, yönetim kurulu, ilçe ocak başkanları, MHP İl Başkanı İsmail Candemir, Prof. Dr. Nuri Kavak, Eskişehir Kırım Dernek yöneticileri ve çok sayıda ülkü ocaklı gençler katıldı. Seminere üniversiteli gençlerin oldukça ilgi gösterdiği görüldü.

Prof. Dr. Kutluk Kağan Sümer seminer içeriğinde ‘Gaspıralı’nın hayatını ve eserlerini anlattı. İsmail Gaspıralı’nın yaşadığı dönemin şartlarını ve Gaspıralı’nın Türk Dünyası’nın dil birliği için yaptığı çalışmaları ele aldı. İsmail Gaspıralı’nın matbaa kurması, çıkarmış olduğu ‘Tercüman’ gazetesinin ve açmış olduğu ‘Cedit Okulları’nın Türk Dünyası’na etkilerinden bahsetti. İsmail Gaspıralı'nın babası, 1810 yılında Kırım'ın sahil kısmında bulunan Gaspıra köyünde dünyaya gelen Mustafa Ağa olduğunu, Babasının Gaspıra köyünden olması sebebiyle İsmail Bey'e, Gaspıralı lâkabı verildiğini ifade etti. Gaspıralı İsmail Bey, Topçubaşı Ali Merdan Bey ve Yusuf Akçura Bey, ‘Rusya Müslümanları İttifakı’nı kurarak, Türklerin haklarını Duma'da nasıl savunmak gerektiği hususunda çalışmalar yaptığından bahsedildi. İsmail Gaspıralı’nın en başarılı olduğu hususlardan birisi de eğitim konusu olduğunu, medreselerde reform meselesini dile getirdiği, Usûl-u Cedid'e ilgi uyandırmak için öğrencileri halkın önünde imtihandan geçirdiğine dikkat çekildi. Zeki Velidi Togan, Yusuf Akçura, Hatta Sultan Galiyev’in bile bundan etkilendiği belirtildi.

Prof. Dr. Kutluk Kağan Sümer seminerin bir bölümünde ‘Mustafa Kemal Atatürk’te bu şekilde yetişmiştir, her şeyin bittiği noktadan yeniden başlayan bir milli mücadelenin adıdır Atatürk. İsmail Gaspıralı tek bir adam olarak askerlik mesleğini, bütün mesleğini kaybetmiş bir adam olarak sıfırdan başlayıp bir devletin esasını oluşturdu. Şu anda Türk Dünyasında hala milli hareketler varsa İsmail Gaspıralı’nın mayalarıdır. Kır kır bitiremediler ama düşünün 1800’lü yılların sonları hiçbir beklenti yok, Türk Milletinin yeniden var olması İsmail Gaspıralı’nın attığı mayadandır’ dedi. Cengiz Aytmatov’un hayatını ele alan Sümer, Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti ' nin Banisi (Kurucusu) ve ilk Cumhurbaşkanı ‘Mehemmed Emin Resulzâde’nin ‘Bir Kere Yükselen Bayrak, Bir Daha İnmez’ şiarının Türkiye Cumhuriyetine ışık tuttuğunu anlattı. Prof. Dr. Kutluk Kağan Sümer, sözlerini, İsmail Gaspıralı’nın memleketi olan Kırım’ın bugün yaşadığı durumdan bahsederek sona erdirdi.

Eskişehir Ülkü Ocakları Başkanı Kazım Aksoy konuşmasında ‘Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı, Eskişehir Ülkü Ocakları Başkanlığımızın asli vazifesi olarak Türk Gençliğine hitaben her türlü eğitim faaliyetlerini yapmak ve Türk gençliğini eğitim alanına yönlendirmek maksadıyla projeler üretmektir. Eskişehir Ülkü Ocakları olarak ‘2019-2020 Ali Metin Tokdemir Akademisi’ eğitim programı kapsamında yapacağımız seminerler ve konferanslar ile kendini geliştiren Türk milliyetçileri geliştirmeyi ve yetiştirmeyi amaçlıyoruz. Bu minvalde gençlerimizin akademik anlamda başarı sağlayabilmesi, içinde bulunduğumuz çağa ayak uydurması, bu değişim ve dönüşümleri Milliyetçi Ülkücü bakış açısıyla değerlendirip, karar verebilmesini sağlamayı amaçlıyoruz. Akademimiz konusunda uzman akademisyenlerimizin vereceği ideoloji, sosyoloji, din ve tarih seminerleri ile devam edecektir. Bu akademilerde yetişecek gençler 21. Yüzyılın yöneticileri olacaklardır. Bu kapsamda, akademik içeriğin yanında kitap sohbetleri, şiir dinletileri hatta şehit ailelerine yapılacak ziyaretler şeklinde olacaktır. ‘2019-2020 Ali Metin Tokdemir Akademisi’ hayırlı olsun’ dedi.

Soru cevap şeklinde devam eden seminer toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri