17 Temmuz 2019 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

3’üncüsü Düzenlenen “Nasreddin Hoca Şenlikleri” Sivrihisar’da Başladı

3’üncüsü Düzenlenen “Nasreddin Hoca Şenlikleri” Sivrihisar’da Başladı
  • 29 Haziran 2019 Cumartesi
  • 1002 kez okundu

Uluslararası Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivali kapsamında düzenlenen  “2019 Yılı Nasreddin Hoca Şenlikleri” Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinde başladı.

Festivalin açılışına; Vali Özdemir Çakacak, Eskişehir Milletvekilleri Prof. Dr. Nabi Avcı, Metin Nurullah Sazak, Vali Yardımcısı Sivrihisar Kaymakam Vekili İsmail Soykan, Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Vali Çakacak, Milletvekilleri Avcı ve Sazak, Sivrihisar Kaymakam Vekili Soykan, Belediye Başkanı Yüzügüllü ve beraberindekiler ilk olarak Nasreddin Hoca’nın mezarını ziyaret ederek dua etti.

Ardından Vali Çakacak, Milletvekilleri Avcı ve Sazak ile beraberlerindeki protokol üyeleri, şenliklerin yapılacağı açık hava heykel müzesi yanındaki alanda bulunan fotoğraf ve resim sergisini gezdi. Daha sonra festivalin açılışı saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı.

Nasreddin Hoca’nın insanları güldürürken düşündüren bir mizaca sahip olduğunu bildiren Vali Çakacak,  festivalin açılışında yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Sivrihisar Uluslararası Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivali’ vesilesiyle tüm kıymetli misafirlerimize güzel ilçemiz Sivrihisar’a teşriflerinden ötürü hoş geldiniz diyor, festivalin güzelliklere vesile olmasını diliyor, sizleri saygıyla selamlıyorum.

Nasrettin Hoca’nın adını ne zaman duysak, hayalimizde kocaman kavuğu; uzun, beyaz sakalları ile güler yüzlü, tatlı bir insan canlanır. Hemen tebessüm ederiz. O, Türk – İslâm uygarlığı içerisinde eşsiz yeri olan büyük bir bilgedir. O, sıradan bir bilge veya hukukçu değildir. Hoca, aynı zamanda büyük bir eğitimcidir, nüktedandır. Onun her durumda söyleyecek bir sözü mutlaka vardır.

Nasrettin Hoca, bizleri güldürürken düşündürür. Fıkralarında toplumun eksik ve aksak yönlerini gösterir. İnsanları kalplerini kırmadan eleştirir. Şaşırtırken, eleştirirken hep aydınlatır. Hiçbir zaman kimseyle alay etmez, kimseyi küçümsemez.

Hoca, bu özellikleriyle çevresinde herkesin sevdiği, akıl aldığı bir insandır. İnsanlara yol gösteren bir önderdir. Toplumsal çarpıklıkları eleştirerek doğru olanın adresini gösterir. Fakat bunu yaparken çok hoşgörülü davranır. Asla yıkıcı olmaz.

Onda tüm insanlığın ortak fotoğrafını buluruz.

Tüm bu tarihsel süreci gözlemleyip günümüze geldiğimizde Türk Milleti’nin manevî mimarlarından olan Hoca’mızın büyük bir ümitle gönüllere çaldığı sevgi ve hoşgörü mayasının çok şükür ki tutmuş olduğunu görüyoruz. Sadece ülkemizde değil, bütün Türk dünyasında tanınan ve sevilen Nasreddin Hoca’nın ‘Dünyanın merkezi’ dediği memleketi Sivrihisar, bugün Türk dünyasının ve kültürlerin buluşma merkezi olmuştur. Ve bunun haklı gururunu yaşamaktadır.

Bu duygu ve düşüncelerle; festivalde emeği geçenlere teşekkür ediyor, Nasreddin Hoca’mızın manevî ikliminin ülkemizde ve tüm dünyada her haneye, her bireye ulaşmasını temenni ederek, herkese saygılarımı sunuyorum.”

Eskişehir Milletvekili Avcı da şunları dile getirdi:

“Yurtdışından, Şili’den, Polonya’dan, Bosna Hersek’ten, Bulgaristan’dan, Slovakya’dan, Kıbrıs’tan ve Türkiye’nin muhtelif bölgelerinden festivalimize iştirak eden değerli gençlerimize ve eğitmenlerimize çok teşekkür ediyorum. Sivrihisar zaten tarihi derinliği itibari ile bu faaliyetleri çoktan hak ediyordu. Bunları önce ulusal sonra uluslararası organizasyonlarla dünyaya duyurma şerefi Hamid Yüzügüllü’ye ait oldu. Nasreddin hocaya ve ahvadına, Anadolu irfanının gülen yüzü olan değerli hocamıza Allah’tan gani gani rahmet diliyorum. Coğrafyaları vatan yapan, şehitlerimizle birlikte gazilerimizle birlikte işte bu tür düşünce insanlarıdır, ariflerdir, velilerdir, ilim adamlarıdır, sanatkarlardır.”

Eskişehir Milletvekili Sazak ise yaptığı konuşmada, Sivrihisar ilçesinin tanıtımına büyük katkı sunan festivalden övgüyle bahsetti.

İlçe tarihi hakkında bilgiler veren Başkan Yüzügüllü de, “Bugün birçok ülke ve şehir Nasreddin hocamızı sahiplense de o 1208 yılında Sivrihisar’da doğmuş ve burada vefat etmiştir. İnsanları iyiliğe, güzelliğe hayra ve barışa davet eden hocamızın dediği gibi tebessüm sadakadır. Nasreddin hocamız, insanlığa doğru yolu gösteren, kötülüklerden sakındıran bir velidir. Festivaller, şehirlerin tanıtılmasında ve kalkınmasında önemli bir yere sahiptir. Bu yüzden göreve geldiğimiz günden itibaren şehrimizi temel belediyecilik alanlarında ilerletirken öte yandan yaptığımız festivaller ve diğer çalışmalarla turizm alanında eş değer şehirlerle rekabet edebilecek hale getirdik. Türkiye’ de parmakla gösterilecek, gıpta edilecek bir ilçe olmak için çaba sarf ettik ve başardık” dedi.

Konuşmaların ardından Türkiye, KKTC, Slovakya, Bosna Hersek, Şili, Bulgaristan ve Polonya'dan halk oyunları ekiplerinin sunduğu gösteriler izleyenler tarafından büyük beğeni topladı. Sahnedeki gösterilerin ardından tüm gruplar, Eskişehir yöresine ait ‘Halkalı Şeker’ türküsü ile doyasıya eğlendi.

Sivrihisar’daki festivalde, sanatçılar Mustafa Ceceli, Ziynet Sali ve Cem Belevi sahne alacak. Sergi, yarışma, atölye çalışması gibi etkinliklerin de düzenleneceği festival, 30 Haziran Pazar günü sona erecek.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri