17 Temmuz 2019 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

“Tatil Anıları” sergisi ziyaretçilerini bekliyor

Anatolia Turizm Araştırmaları tarafından düzenlenen 10. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın “Tatil Anıları” adlı karikatür sergisinin açılışı 26 Haziran Çarşamba günü Atilla Özer Karikatürlü Ev’de gerçekleştirildi.

Dünyada turizmle ilgili düzenlenen tek yarışma

Serginin açılışını gerçekleştiren Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması Değerlendirme Kurulu Üyesi ve Turizm Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nazmi Kozak, Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın dünyada bir örneğinin daha bulunmadığına dikkat çekti. Yarışmanın 2009 yılından bu yana yapıldığını belirten Prof. Dr. Kozak, “Yarışmayı geçtiğimiz yıllarda vefat eden Prof. Dr. Atilla Özer ile birlikte başlatmıştık. Hocamızın vefatından sonra ben devam ettirmeye karar verdim” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Nazmi Kozak “Dünyanın çeşitli yerlerinden sanatçılar katılıyor”

 Prof. Dr. Nazmi Kozak konuşmasının devamında etkinliğin uluslararası alandaki önemine değindi. Katılımcıların gençler ve yetişkinler olmak üzere iki kategoride karikatürlerini gönderebildiğini dile getiren Kozak, “Gençler kategorisinde 16 yaş altı kişiler başvurabiliyor. Yetişkin kategorisine ise 17 yaş ve üzeri karikatürcüler katılıyor. Her yıl turizmle ilgili bir alt tema belirliyoruz. Bu seneki temamız tatil anılarıydı. Gelecek temamız ise havalimanı olacak. Bu yarışmaya dünyanın çeşitli yerlerinden sanatçılar katılıyor. Yarışmamıza 62 ülkeden, 673 karikatür sanatçısı, 1301 eser gönderdi. Ulusal ve uluslararası olmak üzere iki jürimiz var. Ulusal jüri gelen eserlerin finale kalacak olanlarını belirliyor. Uluslararası jüri de finale kalan eserlerden dereceye girenleri belirliyor. Ödül olarak bir dönem tatil ödülü vermiştik ama artık para ödülü de veriyoruz. Ayrıca yarışmayı başlattığımız Atilla Özer hocamız adına da özel bir ödül veriyoruz” şeklinde belirtti.

Karikatür sergisi 26 - 29 Haziran tarihleri arasında sanatseverlerce ziyaret edilebilecek.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri