17 Temmuz 2019 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Odunpazarında Festival Devam Ediyor

Odunpazarı Belediyesi tarafından “The Voice Of The Wood- Ahşabın Sesi” sloganı ile düzenlenen 5’inci Uluslararası Ahşap Heykel Festivali, Tarihi Odunpazarı Meydanı’nda devam ediyor. 6 günü geride bırakan 5’inci Uluslararası Ahşap Heykel Festivali’nde sanatçılar eserleri için son çalışmalarını yaptı. Festival öğle saatlerinde ise Kemal Zeytinoğlu Caddesi’nde gerçekleştirilen tornet etkinliğine ev sahipliği yaptı.

Festivalin 6’ncı günüde Odunpazarı Belediyesi tarafından Paşa Mahallesi Kemal Zeytinoğlu Caddesi’nde tornet etkinliği düzenlendi. Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt şehir dışında olduğu için tornet ekinliğine katılamazken, Başkan Kurt’a vekaleten etkinliğe Odunpazarı Belediye Meclis Üyesi Dilaver Atay katıldı.

ETKİNLİK İÇİN PARK V BAHÇELER MÜDÜRLÜĞÜ 20 TORNET YAPTI
Etkinlikte konuşan Atay, Odunpazarı'nı tüm renkleri, tüm değerleri ile kucaklarken, diğer taraftan da unutulmaya yüz tutmuş gelenekleri yeniden canlandırmaya çalıştıklarını söyledi. “Bugün birçoğumuzun çocukluk anısı olan ancak yeni nesil tarafından bilinmeyen tornet için bir araya geldik. Çocuklarımız gerçekleştireceğimiz etkinlikle tornet ile tanışacak” diyen Atay, Odunpazarı Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğünün bu etkinlik için 20 tornet yaptığını belirtti. Atay, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Umarım bizler gibi yeni nesiller de torneti sever ve Odunpazarı’nda tornet etkinliğini geleneksel hale getiririz. Bu etkinliğin yararlı, sonuçlarının da olumlu olacağını düşünüyorum. Etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” Eskişehirlilerin ilgiyle izledikleri tornet etkinliğinin startını Başkanvekili Dilaver Atay verdi. Çocukların yoğun ilgi gösterdiği tornet etkinliği ile Odunpazarı Belediyesi kentin unutulmaya yüz tutmuş bir geleneğine daha hayat verdi. Tornet etkinliği için Odunpazarı Park ve Bahçeler Müdürlüğü Atölyelerinde 20 tornet yapıldı. Odunpazarı Meydanı’nda gerçekleşe konsere Eskişehirliler yoğun ilgi gösterdi.
 
SANATÇILAR ESERLERİNE SON DOKUNUŞLARINI YAPTI
Testere ve tokmak seslerinin yükseldiği çadırlarda ise sanatçılar eserlerine son dokunuşlarını yaptı. Festivale vatandaşların yoğun ilgisi 5’inci günde de devam etti. Bir süre sanatçıların çalışmalarını izleyen vatandaşlar, sanatçılardan çalışmaları ile ilgili bilgi aldı. Festival alanında bulunan hediyelik


eşyaların satıldığı, ahşap ustalarının çalışmalar yaptığı stantları da gezen vatandaşlar, alışveriş yapmayı da ihmal etmedi.

ODUNPAZARI BELEDİYESİ FİDAN DİKİM ETKİNLİĞİ İÇİN OTOBÜS KALDIRACAK

Odunpazarı Belediyesi bir geleneği daha devam ettirerek festival kapsamında ağaç dikim etkinliği düzenleyecek. 23 Haziran Pazar Günü saat 13.00’de 75. Yıl Mahallesi Cepken Sokakta gerçekleştirilecek olan fidan dikim etkinliği ile Odunpazarı Bölgesi’ne Demokrasi Ormanı kazandırılacak. Odunpazarı Belediyesi, fidan dikim etkinliğine katılmak isteyen vatandaşlar için Büyükdere Cemevi önünden, Yenikent pazaryeri yanından ve Atatürk Lisesi yanından saat 12:00'de otobüs kaldıracak. Festival, 23 Haziran 2019 Pazar Günü saat 17.00’de Ahşap Eserler Galerisi’nde gerçekleşecek olan sergi ile sona erecek.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri