27 Mayıs 2019 Pazartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Anadolu’dan bir yıldız geçti

Anadolu’dan bir yıldız geçti
  • 11 Mayıs 2019 Cumartesi
  • 1216 kez okundu

Anadolu Üniversitesi, ünlü Fransız Piyanist Stephane Blet’i ağırladı. Devlet Konservatuvarı tarafından 9 Mayıs Perşembe akşamı Öğrenci Merkezi Salon 2016'da düzenlenen piyano resitalinde ünlü piyanist dinleyicilere unutulmaz bir konser yaşattı.

Konserde Stephane Blet kendi eserleri ''Piano Suite Op.35 No.1, 2 Etudes Op. 38, Osmanlı-Türk Rapsodisi No. 4, 3 Osmanlı-Türk Rapsodisi No. 7,9,1, Adagietto from 5th Symphony Mort a Venise” ile F. Liszt'den ''Hungarian Rhapsody No. 5, No. 14, Heroide Elegiaque”, A. Khachaturian’dan ''Toccata'', R. Schumann'dan ''Kinderszenen Op.15'' eserlerini çaldı.

Stephane Blet Kimdir?

Büyük piyanist ve besteci Stephane Blet, 9 Mart 1969'da Paris’te doğdu. Amerikalı piyanist Byron Janis'in öğrencisi olan Stephane Blet, kariyerine 1986'da başladı. ''Theatre des Champs-Elysees ve Salle Gaveau'da dinleyicilerin uzun süre ayakta alkışladıkları çok başarılı resitaller verdi.

Blet ünlü müzik şirketleriyle Mozart, Beethoven, Chopin, Liszt, Schumann, Mussorgski, Rahmaninov, Skriabin ve kendi eserlerinin stüdyo kaydını gerçekleştirdi. 1992 yılında Blet, kendini sadece uluslararası kariyere değil, ikinci tutkusu olan bestelemeye de adama kararı aldı. 1993 yılında Liszt'in dev eseri Faust Senfonisi'ni piyanoya uyarlayarak müzik dünyasına heyecan kattı. O tarihten sonra aralarında piyano sonatları, şarkılar, iki konçerto, keman için parçalar, keman ve piyano için bir sonat ve 12 Türk Rapsodisi'nin de bulunduğu 300 esere imza attı.

40 Uluslararası piyano yarışmasının jüri başkanı olan Stephane Blet, "Ulusal Lirik Plak Akademisi"nin de başkan yardımcısıdır. Türkiye'nin halk müziği konusunda yaptığı özel çalışma nedeniyle 1996 yılında kendisine Türk Hükümeti tarafından nişan verildi.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri