27 Mayıs 2019 Pazartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

OPERA BALE GÜNLERİ ZORBA İLE BAŞLADI

OPERA BALE GÜNLERİ ZORBA İLE BAŞLADI
  • 8 Mayıs 2019 Çarşamba
  • 1519 kez okundu

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen Eskişehir Opera Bale Günlerinin ilk gösteriminde ‘Zorba’ sanatseverlerle buluştu.

Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi’nde seyirci ile buluşan bale gösterisi Ankara Devlet Opera ve Balesi’nin birbirinden başarılı sanatçıları tarafından sahnelendi. Dünyaca ünlü İtalyan koreograf Lorca Massine ve Polonyalı koreograf Anna Krzyskowa tarafından sahneye konan eser Eskişehirli sanatseverlerden tam not aldı.

Ünlü balet Burak Kayıhan’ın Zorba’yı canlandırdığı bale gösterisinin konusu ise küçük bir Yunan kasabasına John isimli bir Amerikalının gelmesiyle başlıyor. John etkilendiği ve parçası olmak istediği geleneklerin cazibesine kapılarak güzel bir dul olan Marina'ya aşık oluyor. Marina'dan da aşkına karşılık bulur. Üstelik Marina, köyün yakışıklı delikanlısının aşkını da yok saymıştır. Yabancı birine aşık olduğu için Marina'ya köylüler karşı çıkar. Ancak John ile Marina'ya, John'un dostu Zorba sahip çıkar. Çift, kimsesi olmayan, ancak güçlü ve özgür bir adam olan Zorba'nın sayesinde aşklarını yaşama fırsatı bulurlar. Köylüler ise birlik ve geleneklerini korumak gayretindedir. Zorba, zavallı John´u köylülerin elinden zor da olsa kurtarırken sevgilisi Marina, intikam peşinde koşan kalabalığın kurbanı olur. Yaşama küsen Zorba, sirtaki oynayarak teselli bulurken, John ve diğerleri de bu dansa katılır. Herkes yeni bir yaşam için teselli, af ve dayanma gücü arayışı içindedir.

Eskişehirliler tarafından büyük ilgi gösterilen Zorba’yı Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen de hemşerileri ile birlikte seyretti. Bale gösterisi sonunda sanatçıları tebrik etmek için sahneye çıkan Büyükerşen, sanatçılarla kısa bir sirtaki oynadı. Balerin ve baletleri tek tek tebrik eden Büyükerşen  “Türkiye’nin birbirinden başarılı Devlet Opera ve Bale sanatçılarını Eskişehir’de ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Onları daha fazla Eskişehir’de görmek istiyoruz. Siz sanatsever hemşehrilerime de Opera ve Bale Günlerimize gösterdiğiniz ilgi dolayısıyla ayrıca teşekkür ediyorum ” dedi.Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri