27 Mayıs 2019 Pazartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

18. Şefik Bursalı Resim Yarışması’nın Ödül Töreni ve Sergi Açılışı Gerçekleştirildi

Ressam Şefik Bursalı'nın anısını yaşatmak ve sanatçıların plastik sanatlar alanındaki çalışmalarını desteklemek amacıyla bu yıl 18'incisi düzenlenen Şefik Bursalı Resim Yarışması'nın ödül töreni ve sergi açılışı gerçekleştirildi.

AÜ. Çağdaş Sanatlar Müzesi’nde düzenlenen programa; Vali Özdemir Çakacak, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, İl Kültür ve Turizm Müdürü Şennur Azade, Güzel Sanatlar Genel Müdürü Doç. Dr. Murat Salim Tokaç, Çağdaş Sanatlar Müze Müdürü Prof. Rıdvan Coşkun ve çok sayıda sanatsever katıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bu yıl Milli Mücadele'nin 100'üncü yılına ithaf edilen yarışmanın ödül töreni ve ardından gerçekleştirilen serginin açılışına katılan Vali Çakacak, ‘18. Şefik Bursalı Resim Yarışması’nın ödül töreni ve sergi açılışına katılmak dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Vali Çakacak, programda yaptığı konuşmada, “2019, Millî Mücadele’nin 100.Yılı’na ithafen düzenlen bu anlamlı etkinliğin ilk defa Ankara dışında bir ilde, Eskişehir’imizde düzenleniyor olması bizler için büyük bir onur ve övünç kaynağı olmuştur. İç Anadolu’nun parlayan yıldızı Eskişehir’imize gösterilen bu teveccüh sebebiyle Kültür ve Turizm Bakanlığımıza, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’ne değerli yönetici ve çalışanlarına huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Böyle bir etkinliğin öğrenci şehri, kültür ve sanat şehri olan Eskişehir'e çok yakıştığını ifade etmek istiyorum. Ünlü tıp bilgini, bilim adamı İbn-i Sina, 'Bilim ve sanat takdir görmediği yerden göç eder.' diyor. Bu tür etkinliklerle sanatçılarımız eserlerini daha geniş kitlelere gösterme ve kendilerini tanıtma imkanı buluyorlar. Bu vesileyle merhum sanatçı Şefik Bursalı'yı anmak, yaşatmak ve yeni sanatçıların eserleriyle onure edilmesi, takdir edilmesi dolayısıyla bu etkinliği çok önemsediğimiz ve memnum olduğumuzu tekrar huzurlarınızda ifade etmek istiyorum. Emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyor, ödül alan ve eserleri sergilenen sanatçılarımızı canı gönülden tebrik ediyorum.” dedi.

18. Şefik Bursalı Resim Yarışması’nda ödül kazanan veya eseri sergilenen tüm sanatçıları başarılarından dolayı tebrik eden Anadolu Üniversitesi Rektörü Çomaklı da böyle anlamlı bir etkinliğe ev sahipliği yapmanın gururunu yaşadıklarını söyledi.

Konuşmalardan sonra Vali Çakacak, Rektör Çomaklı ve diğer protokol üyeleri yarışmada dereceye giren sanatçılara ödüllerini verdi. Adından eserlerin sergilendiği salonu gezen Vali Çakacak ve Rektör Çomaklı, sanatçıların eserleri hakkında bilgi aldı.   

Yarışmaya katılan 526 eseri kapalı isim yöntemiyle değerlendiren seçici kurul, 5 eseri ayrı ayrı 8 bin lira başarı, 5 eseri ise ayrı ayrı 5 bin lira mansiyon ödülüne layık gördü. Sergilenmeye layık görülen 38 eserin sahipleri de yine ayrı ayrı 750 lira ile ödüllendirildi.

Prof. Dr. Lale Altınkurt, Prof. Hayri Esmer, Prof. Mehmet Kavukcu, Şefik Bursalı ailesini temsilen Av. Ünal Piroğlu ve Bakanlığı temsilen de Güzel Sanatlar Genel Müdürü Doç. Dr. Murat Salim Tokaç'tan oluşan seçici kurul, ayrıca 48 eserden oluşan bir sergi oluşturdu. Sergi, Anadolu Üniversitesi Çağdaş Sanatlar Müzesi'nde 31 Mayıs'a kadar ziyaret edilebilecek.

Başarı Ödülleri; "Fragile (Kırılgan)" eseriyle M. Emrah Akkayüz, "Doğa-Beden-Kent" eseriyle Murat Özbakır, "Şaşkın Hermes" eseriyle Hikmet Şahin, "Entropy" eseriyle Veli Aras Yalçınkaya ve Çiğdem Kılıç'a verildi.

Mansiyon ödülleri ise; "Kayıp Alan" eseriyle Mehmet Babat, "Kendi İçine Dönmek" eseriyle Betül Dura, "Kalabalık IV" eseriyle Muhammet Faik Gök, "Newspaper Clipping" eseriyle Burçak Güner Gölgeli ve "Muybridge'e Bakış" eseriyle Özlem Yücelmiş'e verildi.

 

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri