27 Mayıs 2019 Pazartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

‘Odunpazarı Modern Müze’nin Tanıtımı Yapıldı

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından temeli atılan ve yakında açılması planlanan ‘Odunpazarı Modern Müze'nin tanıtımı, Polimeks Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve koleksiyoner Erol Tabanca tarafından yapıldı.

Tanıtım etkinliğine; Vali Özdemir Çakacak, Cumhuriyet Başsavcısı Ferhat Kapıcı, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Av. Ayşe Ünlüce,  İl Emniyet Müdürü Engin Dinç, İl Jandarma Komutanı J. Alb. İlhan Şen, Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt, Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, ilgili kurum müdürleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. 

Mimari tasarımı sürdürülebilir mimarinin önde gelen isimlerinden Kengo Kuma and Associates(KKAA) imzasını taşıyan müze; Türkiye'den ve dünyadan sanatçıların modern ve çağdaş eserlerinin evrensel bir bakış açısı ile sergileneceği, kültürlerarası diyaloğu teşvik eden bir platform olarak dikkat çekiyor.UNESCO Kültür Mirasları Geçici Listesi'nde yer alan Odunpazarı Bölgesinde bulunan Odunpazarı Modern Müze, mimar ve koleksiyoner Erol Tabanca kuruculuğunda hayata geçiriliyor. Yaklaşık 4 bin 500 metrekare alana sahip olan OMM'da, sergileme alanları, çeşitli etkinlik mekanları, atölyeler, kafe ve müze dükkanı yer alıyor.

Müze hakkında bilgiler veren Polimeks Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve koleksiyoner Erol Tabanca, OMM'nin Eskişehir’e renk katacağını söyledi. Erol Tabanca, “Anadolu mimarisinde ilk kez bu ölçekte bir müze oldu. Eskişehir'in kültür turizmine açık olması çok önemli. Kültür turizmi çok öne çıkmaya başladı. Biz de bu noktadan yola çıkarak bu müzeyi yapma kararı aldık. Müze, bölgeye ekonomik olarak da büyük katkılar sağlayacak. Amacımız bu müzeyi bir dünya müzesi yapmak. Onun için böyle önemli bir mimar ile çalıştık. Eskişehir turizmine çok büyük katkılar sağlayacağına inanıyorum.” dedi.

Eskişehir’in ulusal ve uluslararası alanda tanıtılmasına katkı sunan bütün projelere destek olmaya çalıştıklarını aktaran Vali Çakacak ise, müzenin hem Eskişehir’e hem de ülke zenginliğine büyük katkı sağlayacağını belirtti. Eskişehir'i kültür turizmine açık bir şehir olarak nitelendiren Vali Çakacak, müzenin yapımında emeği geçen herkese teşekkür etti.

Bilgilendirme toplantısının ardından Vali Çakacak ve beraberindeki protokol üyeleri, yapım çalışmaları sona gelinen müzeyi gezdi.

 

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri