19 Nisan 2019 Cuma
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

6 asırlık Osmanlı’yı 6 yılda yıktılar!

Pazartesi Konuşmaları kapsamında her ayın 2. Pazartesi günü gerçekleştirilen Ebubekir Sofuoğlu ile Tarik Okumaları derslerinin sonuncusu bu hafta gerçekleştirildi.

Bu hafta ki derste 2. Meşrutiyet, Jön Türkler ve Osmanlının yıkılış dönemi gibi konular üzerine konuşuldu.

OSMANLI BİLİM VE TEKNOLOJİDE GERİ BİR DEVLET DEĞİLDİ

Sofuoğlu şunları söyledi:

 “ Bu hafta yine olumsuz ve yanlış bilinen konulardan bahsedeceğiz. Mesela Osmanlı devletine yapılan en öldürücü darbeyi konuşacağız. 6 asırlık bir devlet olan Osmanlı’yı 6 yılda yıktılar. Şimdiki kaynaklarda Osmanlı devleti 200 yılda ancak yıkıldığına dair ibareler yer almakta ve hatta bu bir övünç kaynağı olarak görülmektedir bazı kesimler tarafından. Lakin bu doğru değildir ve mantık ehli bir insanda bunun doğru olmadığını anlayabilir ki bir devlet 200 yılda yıkılmaz. Güncel olan tarihi ittihatçılar yazmıştır. Ve onlar sürekli olarak yalan bilgi zerk etmektedirler. İttihatçılar kendi istedikleri kısımlara vurgular yaparak tarihi saptırmış, yanlış göstermiş, hatta ve hatta değiştirmişlerdir. Örneğin Osmanlıyı gelişmemiş geri kalmış ya da sadece dini ilimlerde çalışan bir toplum olarak gösterdiler ancak tarihe baktığımızda Osmanlı devletimiz savaşlarda çok erken dönemlerde top kullanmaya başlamışlardır. Bir topun dökülmesi zaten teknoloji ve zanaat gerektirirken o topun kullanımı matematik ve ileri derecede geometri gerektirmektedir. Buda Osmanlının aslında birçok devletten çok önce bilimsel faaliyetlerde aktif olduğunu göstermektedir.

HÜRRİYET, EŞİTLİK, KARDEŞLİK DEDİLER BALKANLARI KAYBETTİRDİLER

2. Meşrutiyet meselesine gelince Jön Türkler 3 sloganla ortaya çıktılar; Hürriyet, Eşitlik, Kardeşlik… Bunlar Fransızların sloganlarıdır. Ve büyük baskılar ile meşrutiyet ilan ettirtildi. Sonucunda ise Avrupa da Kırklareli, Tekirdağ, Edirne hariç bütün topraklar kaybedildi.

Osmanlının yıkılma döneminde tek bir isim söylenecekse o da Enver Paşadır. Hatta yakın zamanda ortaya çıkan bir delile göre Enver Paşa Goben ve Breslav (yeni isimleri Yavuz ve Midilli) bize sığınan bu gemileri Rusların limanlarını bombalamaları için gönderiyor ve Osmanlı devletini savaşa sokuyor.

ENVER PAŞA BİR SAVAŞ BİLE KAZANAMADI, İMPARATORLUĞA ÇOK BÜYÜK ZARARLARI OLDU

Enver Paşa girdiği hiçbir savaşı kazanamamıştır. Onun Çanakkale savaşında yönettiği cephe de 80.000 şehit verilmiştir. Kut’ul Amare de ise orduyu 2’ye bölüp yarısını İran’a göndererek adeta kaybedilmesi için uğraşmıştır. Ayrıca en büyük davamız Kudüs de Enver Paşa yüzünden kaybedilmiştir. Bu bilgi ise onun yakın arkadaşlarından Cemal Paşa’nın hatıratlarında geçmektedir. Bütün karşı gelmelere karşı kurduğu tezgâhlarla karşı gelenleri saf dışı bırakıp Kudüs’e bir İngiliz tayin ediyor, savaş çıktığında ise karşılık vermeden teslim olup, geri dönüyor.

Enver paşa Osmanlı devletini hezimetlerden hezimetlere sürüklüyor ve Osmanlı devleti 200 yılda değil 1908-1914 yılları arasında yıkılıyor. “Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri