19 Nisan 2019 Cuma
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

‘Özlenen Gençlik’ Konulu Söyleşi İle Dr. Fatih KURT Gençlerle Buluştu

Eskişehir Müftülüğü Gençlik Çalışma Merkezinde düzenlenen ‘Özlenen Gençlik’ konulu söyleşi programına DİB Dini Yayınlar Genel Müdürü Dr. Fatih KURT konuşmacı olarak katıldı. Kur’an’ı Kerim tilavetiyle başlayan programın açış konuşmasını yapan İl Müftüsü Bekir GEREK, “Sizler, bizim için çok değerlisiniz. Bir millet gençlerine değer, kıymet verir ve onları Allah rızası için, O’nun yolunda yetiştirirse o millet ilelebet payidar olur, geleceğinden emin olur. Sizler bizim geleceğimizsiniz. Bizler, özlenen gençliği bekliyoruz diyen Müftü GEREK, Özlenen Gençlik için her türlü gayreti göstereceklerini ifade ederek; her daim gençlere yönelik faaliyetlerin artarak devam edeceğini belirtti.

Ardından kürsüye gelen Dr. Fatih KURT ise Özlenen Gençlik başlıklı konuşmasında; özlenen gençliğin hangi vasıflara sahip olması gerektiği, Kur’an’ı Kerimde İlahi bir kelamla, Peygamberler ile de canlı bir örnek olarak bildirildiğini belirterek; Hz. Lokman (a.s) ‘ın oğluna yaptığı öğütlerden hareketle özlenen gençte olması gereken vasıfları sıraladı.

Özlenen genç, sağlam bir iman sahibi olmalıdır. Bizim ayaklarımızın yere sağlam basabilmesi, dünya ve ahirette başarılı olabilmek için her şeyden önce sağlam bir Allah inancına sahip olmalıyız. Yaratanın O olduğu, yaşatanın O olduğu, hayatın her alanına dair Onun emir ve yasaklarının olduğunu unutmamalıyız. Hayatta ne ile karşılaşırsak karşılaşalım asla imanımızdan taviz vermeyelim.

Özlenen genç, medeniyetinden bağını koparmayan tarihinden utanmayan, ecdadının hatırasına sahip çıkandır. Dünyaya geliş vesilesi olan, hayatına etkisi ve tesiri olan anne ve babasının kıymetini bilen bir gençtir.

Çağın en büyük probleminin ölüm ve ahiret inancı olduğunu söyleyen KURT, insanlara baktığınız zaman ölüm yokmuş yaşadığını, ahiret yokmuş gibi fiil ve eylemlerde bulunduğunu görürsünüz. İnsan ahiretini unutmaz, bu bilinçle yaşarsa yanlış yapmaz. Hatası olmaz, kimseyi üzmez, harama el uzatamaz. Özlenen genç, bugünün yarını olduğunu unutmayan gençtir. Dolayısıyla attığı adımın, söylediği sözün, yaptığı işin hesabı olduğunu bilen gençtir, özlenen. Özlenen genç ibadetine de dikkat eden gençtir.

Dr. Fatih KURT, konuşmasının devamında, özlenen gençlik sadece kendini kurtarma derdinde olan değil;  kendisini, bütün insanlığın kurtuluşundan sorumlu hissedendir. Dünyanın her yerine İslamı, islamın değerlerini taşıma davasını omuzlarına yük olarak alandır. Buna dair derdi olan, heyecanı olan gençtir. Özlenen genç insanlık için dertli olandır. Gözünden akıtacağı yaşı olan, uykusuz geceleri olandır. Dedi.

Dünya imtihanında başarılı olmak için en önemli hususun sabır olduğunu vurgulayan Kurt, dünya hayatta her şeyi elde edebileceğimiz bir yer değildir. Dünya hayatı içerisinde başına gelen musibetlere karşı sabreden, yükü ne kadar çok olursa olsun sendelese de yere düşmeyen, dirayetli olan, sabreden insandır, özlenen genç. Kimseye sırtını dönmeyen, kapısını kapamayan, mahcup etmeyen insandır, diyerek özlenen gencin insana değer veren olduğunu belirtti.

Dr. Fatih Kurt, İnancı sağlam, ibadetlerini yerine getirerek Rabbiyle irtibatını devamlı sürdüren ve güzel ahlakı ile Allah rasülü’nün örnekliğini hayatında gösteren insan özlenen gençtir. Ancak hayatımızı yaşarken sadece bu vasıfların bizde olmasının yetmediği hayatı ve dünyayı beraber paylaştığımız insanlarında bu vasıfları kazanması gerektiğinin altını çizerek Hz Peygamber’ in bir kişinin hidayetine vesile olmak, dünya ve içindekilere sahip olmaktan daha hayırlıdır. Hadisini de hatırlatarak; Dünyaya sahip olmak hiçbir şeydir ama bir kişiyi kurtarmak her şeydir. Dedi.

Konuşmalarının ardından Eskişehir İl Müftülüğü Gençlik Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen ‘Satır Aralarını Okuyoruz’ adlı kitap okuma yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerini verdi.

DİB Dini Yayınlar Genel Müdürü Dr. Fatih KURT, İl Müftüsü Bekir GEREK, İl Müftü Yardımcıları, İlçe Müftüleri, Gençlik koordinatörleri, manevi rehberler ve çok sayıda gencin katıldığı program Eskişehir İl Müftülüğünün ikramı ile son buldu.

 

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri