19 Nisan 2019 Cuma
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Dinin en büyük hayrı tevhittir

Birlik Vakfı Eskişehir Şubesi tarafından geleneksel hale getirilen Pazartesi konuşmaları Mustafa Keleşoğlu’nun sohbeti ile devam etti. Keleşoğlu, dün akşamki konuşmasında Esma-Ül Hüsna’dan ‘Es-Hasîb’ ismini konu alan bir konuşma yaptı.

Tevhit dinin insanları bir hayra sevkedişi vardır. Bu hayra sevkediş insanların kendi iradeleri dâhilinde olduğuna dikkat çeken Keleşoğlu “Dinin en büyük hayrı da tevhittir.  Allah’ın bütün güçlerin sahibi kılınması her şekilde onun bütün güçlere sahip olmasına tevhit diyoruz” dedi.

Keleşoğlu sözlerine şöyle devam etti;

“Hasîb İsmi de insanın Cenab-I Hakk’a başka varlıkları ortak koşmasının sebeplerinden bir tanesidir. Cenabı Hak hasîbin kendisi olduğunu söylüyor. Hasîb ismine gelince; ilk olarak hesap ismi buradan türemiştir, sayacak kadar bir şeyi bilendir, oradan hareketle de hesaba çekme kudretine sahip olan demektir.

“ALLAH İNSANDAN İSTER Kİ İNSAN BÜTÜN MELEKELERİNİ KULLANSIN VE ALLAH’I BULSUN İŞTE İMAN BUDUR”

 İkinci olarak; Yeten kâfi gelen anlamındadır. Allah kulun hangi ihtiyacı olursa olsun Allah onun bütün ihtiyaçlarını bilip karşılama gücüne sahiptir. Eğer başka varlıklar ihtiyacını giderirse insan onu tanrılaştırma yoluna gidebilir. Üçüncü olarak; Hasep, yani soy sop manasına gelir ki burada Allah’ın aziz olduğunu, yegâne izzet sahibi rab olduğunu anlatır.

Mahsup manasında da kullanılabilir ki Allah öyle bir Allah tır ki Onun lütuf ve ihsanları hesap edilemeyecek kadar çoktur.

Ama aslında Hasîb daha çok kâfi gelmek yetmekle alakalıdır. Allah insandan ister ki insan bütün melekelerini kullansın ve Allah’ı bulsun işte iman budur.  Allah kafi gelir, yeter, bütün ihtiyaçlarını karşılar diyebilir ancak hangi hususlar da yeter; Veli olarak (insanların ihtiyacı olan işlerini üstlenmek, onun dostu olmak), vasi olarak(yardımcı olarak) yeter. Allahlın en zoruna giden nu en çok inciten şey kendisi varken kendisinin yarattığı bir varlığa gitmesidir. Allah o başka kapılara dikilir ve kendisine gelinmesini ister. Bu Allah’ın insanlara Vâsi olmasıdır.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri