19 Nisan 2019 Cuma
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Erdoğan, Eskişehir’de Gençlerle Buluştu

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının Uluslararası Öğrenci Akademisi kapsamında düzenlenen "Türkiye Söyleşileri" programına Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Necmeddin Bilal Erdoğan, konuk oldu.

Çeşitli program ve açılışa katılmak üzere Eskişehir'e gelen Necmeddin Bilal Erdoğan, öncelikle Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen Nevruz alanını gezdi. Burada ok atan, demir döven ve kıl çadırda öğrencilerle sohbet eden Necmeddin Bilal Erdoğan, daha sonra uluslararası öğrencilere yönelik düzenlenen ‘Türkiye Söyleşileri'ne katıldı.

Anadolu Üniversitesi Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen söyleşi programına; Vali Özdemir Çakacak, Eskişehir Milletvekilleri Prof. Dr. Nabi Avcı, Harun Karacan, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Abdullah Eren, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Söyleşinin açılış konuşmasını yapan YTB Başkanı Abdullah Eren, yurtdışından okumak içi gelen öğrencilere seslenerek, ilerde Türkiye ile ülkelerinin bağlarını güçlendirmeleri için çalışmaları gerektiğini ifade etti. Başkan Eren, “Gönül coğrafyamızda soydaş ve akraba topluluklarımızla işlerimiz kurarken birlik ve beraberliğimizi tesis etmeye de çok fazla önem gösteriyoruz. Nevruz aynı zamanda birlik ve beraberlik demektir, Türklerin bir bayramı ama birlik ve beraberliğimizi ilim, irfan ve hikmet ile donatarak yarına taşımamız lazım. Eğitim bu anlamda çok çok önemli bir enstrüman. Biz YTB başkanlığı olarak uluslararası burslar neticesiyle hem Türkiye'deki deneyimli, ilgili ülkelere aktarılmasına katkı sağlamaya çalışıyoruz, hem de dünyada sosyal eşitsizliklerin azaltılmasında bir rol model olarak Türkiye modelinin Türkiye burslar marifetiyle nasıl uygulandığını da göstermeye çalışıyoruz.” dedi.

Düzenlenen söyleşide, son 16 yılda Türkiye'nin bir özgüven patlaması yaşadığını dile getiren Necmeddin Bilal Erdoğan da öğrencilerin sorduğu sorulara içtenlikle cevap verdi.

Söyleşinin ardından Necmeddin Bilal Erdoğan, öğrencilerle özçekim yaptı.Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri