25 Mart 2019 Pazartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Cengiz Dağcı doğumunun 100. yılında anıldı

Anadolu Üniversitesi Türk Dünyası Bilim Kültür ve Sanat Merkezi ev sahipliğinde düzenlenen “Doğumunun 100. Yılında Cengiz Dağcı” adlı panelinin açılışı, 9 Mart Cumartesi günü Türk Dünyası Bilim Kültür ve Sanat Merkezi Amfi Tiyatro’da gerçekleştirildi. Panele Türk Dünyası Bilim Kültür ve Sanat Merkezi Müdürü Doç Dr. Mehmet Topal, Eskişehir Kırım Derneği Başkanı Evren Olcay, misafir dernek başkanları ve dinleyiciler katıldı.

“Bu etkinliklere ev sahipliği yaptığımız için onur duyuyoruz”

Saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Kırım Tatar Milli Marşı ile açılışı yapılan panelde konuşan Doç Dr. Mehmet Topal, “Bugün doğumunun üzerinden yüz yıl geçen Cengiz Dağcı’yı anacağız. Kendisi Türk Edebiyatı’nın büyük isimlerinden birisidir.  Bunun gibi etkinliklere ev sahibi yaptığımız için onur duyduğumuzu söylemek istiyorum. 2017 yılında burada gerçekleşen uluslararası sempozyumda da Cengiz Dağcı konuşuldu ve burada konuşulanlar kitap olarak basıldı. Bugün de burada hep birlikte Cengiz Dağcı’yı yad edeceğiz. Hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

“Anadolu Üniversitesi ile iş birliği yapabilmek bizim için şereftir”

Eskişehir Kırım Derneği Başkanı Evren Olcay, “Bugün burada Kırım Tatarları için önemli biri olan Cengiz Dağcı’yı anarak ve onun fikirlerini tekrar hatırlayarak güzel bir gün geçirmek istedik.  Anadolu Üniversitesi Türk Dünyası Bilim Kültür ve Sanat Merkezi  bu konuda bizlere yardımcı oldu. Anadolu Üniversitesi ile  böyle bir işbirliği yapabildiğimiz için mutluluk duyuyoruz. Bugün yapacağımız etkinliklerimizde de bu güzel mekan hakkında birçok fikre sahip olacaksınız. Buradaki imkanlardan sürekli faydalanacağız. Ben tekrar emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi  ve konuşmasının devamında dinleyicilere Cengiz Dağcı hakkında bilgiler verdi.

Kırım Gelişim Vakfı Başkanı Ümit Şilit, İstanbul Kırım Türkleri derneği Başkanı Celal İçten, Rüstem Borluca, İzmir Kırım Türkleri Derneği Başkanı Nuran Çağatay, Yalova Çiftlikköy Kırım Türkleri Derneği Başkanı Ethem Sevil ve Gaspıralı Kırım Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Bilge Otar’ın da açıklamalarının ardından Cengiz Dağcı adına düzenlenen fotoğraf sergi gezildi.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri