25 Mart 2019 Pazartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Bir İlk Daha: İLÇELERDEN GELEN KADINLAR 8 MART’I KUTLADILAR

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında düzenlediği etkinlikte yaklaşık 1500 kadın unutamayacakları bir gün yaşadı. Düzenlenen etkinlikte kadınlar doyasıya eğlenirken, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’e de büyük bir ilgi vardı.

Büyükşehir Belediyesi, Dünya Kadınlar Günü’nün bu yılki kutlamalarını düzenlediği bir dizi etkinlikle gerçekleştirdi. Yaklaşık 600 kadının katıldığı zumba ve dans etkinliği ile başlayan 8 Mart etkinlikleri, ilçelerden gelen yaklaşık 1500 kadının katıldığı yemek organizasyonu ile devam etti. Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Eskişehir Milletvekilleri Jale Nur Süllü ve Utku Çakırözer, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Han Belediye Başkanı Erdal Şanlı ve belediye bürokratlarının katıldığı yemekte kadınlar, Eskişehir’in sevilen sesi Mesut Girgin’in seslendirdiği şarkılarla gün boyunca gönüllerince eğlendiler.

Yemek öncesi konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Eskişehir’in güzelleşmesinde tüm kadınların emeği olduğunu belirterek “Öncelikle başta sizler olmak üzere tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutluyorum. Evde, sokakta, iş yerinde kısacası hayatımızın her alanında emekleriniz ile dünyamızı güzelleştiriyorsunuz. Bu kentte sizlerin desteği ile çok güzel işler başardık. Hayata geçirdiğimiz projelerin tamamında çocuklarımız ve kadınlarımız önceliğimiz oldu. Bu gibi etkinliklerde her zaman söylediğim gibi sizlere karşı fiziksel, psikolojik her türlü şiddetin karşısında, sizlerin yanındayız. Göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı sizlere yürekten teşekkür ediyorum” dedi.

Kendilerine verdikleri destek için kadınlara teşekkür eden Ahmet Ataç, “Buradan bakınca o kadar güzel bir manzara oluşturuyorsunuz ki. Sizlerle bir arada olduğumuzda inanın çok mutlu oluyoruz, huzur doluyoruz ve dünyaya bakışımız değişiyor. İyi ki varsınız. Dünya Ekonomik Forumu 2018 cinsiyet eşitliği raporunu yayınladı. 149 ülke içinde Türkiye 130. sırada. Bunu daha iyi noktalara getirmek üzere biz üstümüze düşeni yapıyoruz. Eskişehir ülke genelinden çok daha iyi bir noktada. Bugün birçok sorunun temelinde, sevgisizlik ve saygısızlık var. Sağlığa, eğitime, istihdama, siyasete bakıyorsunuz, kadın yok. Türkiye’de son dönemde kadınların çok büyük sıkıntıları oldu. Kadın ölümlerinde önemli ölçüde artış var. Eskişehir’de sizlerin desteği ile büyük büyük bir huzur var. Buradaki güzel tablonun tüm ülkeye örnek olması gerekir. Dibimizdeki Kütahya’da, Afyonkarahisar’da ya da Konya’da, Kayseri’de bunu bulamazsınız. Çünkü bu şehirde özgürlük ve bağımsızlık var. Tüm kadınlarımızın gününü kutluyorum, yolumuz Mustafa Kemal’in yolu olsun.” dedi.

Halkçı belediyecilik anlayışı ile Odunpazarı’nda kadın odaklı çalışmalar gerçekleştirdiklerini ifade eden Kazım Kurt ise “Eskişehir’de 5 belediyemiz de kadınlara yönelik önemli projeler üretiyor. Sizlerden gelen istekleri her zaman önemsiyor ve sizlerin yaşamaktan mutlu olacağınız bir şehir yaratmaya çalışıyoruz. Yapılan araştırmalarda da görüyoruz ki hem Odunpazarı İlçemiz hem Tepebaşı İlçemiz insanların içerisinde yaşamaktan mutlu olduklarını beyan ettikleri ilçeler.  31 Mart’ta da sizlerin destekleri ile sizler ve çocuklarımız için önemli projelere imza atacağımız bir döneme başlayacağız. Sizin kendinize zaman ayırabilmeniz, sosyal hayatın içinde daha fazla olabilmeniz için 100 tane kreş açacağız. Bu coşkuyu 31 Mart akşamında da yaşayacağımıza yürekten inanıyor, hepinizin Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyorum” dedi.

Konuşmalar sonrası Büyükşehir Belediyesi Gençlik Merkezi Ritim Grubu muhteşem bir ritim şovu yaparken, yaklaşık 1500 kadın daha sonra Mesut Girgin’in şarkılarıyla gönüllerince eğlendiler.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri