25 Mart 2019 Pazartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Pazartesi konuşmaları devam ediyor

Allah kendisine inanan inanmayan tüm insanların velisidir
 
Birlik Vakfı Eskişehir Şubesi tarafından geleneksel hale getirilen Pazartesi konuşmaları devam ediyor.
 
Pazartesi konuşmalarının bu haftaki bölümünde Mustafa Keleşoğlu, Allah’ın El-Velî ismi şerifi üzerine sohbet etti.  Keleşoğlu konuşmasında şunları söyledi:
 
“Allah bazı ismi şeriflerini kulunu da şereflendirmek için onlara da kullanımını vermiştir. ‘Velî’ kelimesinin kökü Velâ; aralarına bir başka varlığın giremeyeceği kadar bir ayrılığın bulunmaması demek olup 22’den sonra hemen 23’ün gelmesi gibi olup birliktelik demektir. Bu birliktelik maddi olacağı gibi manevi bir birliktelik de kastedilebilir. Allah’ın insanla olan velayeti manevi bir veliliktir. Bu anlamından hareketle bir insanın dostuna da, yakınına da, arkadaşlarına da velilik denir. Bunlar da o şekilde birbirine bitişiktir. Yani Allah’ın velisi olmak demek Allah’ın sevdiği insan olmak, yardım ettiği insan olmak demektir. Yani velilik bir muhabbeti ifade eden bir durumdur, Cenab-ı Hakk’ın o insanla bir samimiyeti olması, hamisi olması demektir. Birisinin velisi olan kimse velisi olduğu kimsenin faydasına, işlerinin yolunda gitmesine yarayacak bütün işlerini üzerine almış demektir.
 
 
Allah kendisine inanan inanmayan herkesin velisidir. Örneğin Firavun Allah’a inanmayarak ve onunla savaşarak zannediyor ki Allah (cc) onun üzerinde hak ve yetki sahibi değil oysa Allah (cc) yarattığı her varlık üzerinde hak sahibidir.
 
Allah Teâla insanlar üzerinde manevi etki sahibidir, örneğin; insanlar kendilerinde bulunan eksiklikleri giderme yanlışları düzeltme özelliği Allah'ın (cc.) tenzih sıfatıyla alakalıdır. Allah insanı bu şekilde öyle kuşatmıştır, öyle çevrelemiştir ki kimse arasına O istemedikçe giremez. İnsan zanneder ki ben dilersem ancak o insanın ya da o şeyin zararı kendisine dokunur. Ancak Allah bir varlığın üzerinde kendisinden bile daha çok hak ve yetki sahibidir bu sebeple o dilemezse olmaz o dilerse olur. Ve Allah bu hak ve yetkiyle insanı karanlıktan aydınlığa çıkarır. Ve aslında Allah kişinin kendisinin istediği şeyin olmamasıyla kendi varlığını göstermiş, ispatlamış olur.
 
Kim istemez Allah kendisinin hamisi olsun, kim istemez Allah kendisini muhafaza etsin, kim istemez ki Allah kendinin yardımcısı olsun, himaye etsin; çünkü zaten insanın bütün çabası ne içindir? Zararlardan korunmak faydaya ulaşmak içindir. İnsanın bütün yaptıkları bunun içindir ve bütün hayatı böyle geçiyor. Eğer bir insan hep fayda istiyorsa o halde kendisine hep fayda verebilecek Allah'ın (cc.) kapısından hiçbir zaman uzaklaşmamalı!”Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri