25 Mart 2019 Pazartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

KRV’15 gelenekselden dijitale dönüşümü gerçekleştirdi

Üniversitemiz İletişim Kulübü tarafından bu yıl on beşincisi gerçekleştirilen  Kampüste Reklam Var, “Reklamın en eğlenceli hali” hali sloganıyla bir kez daha öğrencilerle buluştu. Anadolu Üniversitesi Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi'nde, 2 Mart Cumartesi günü başlayan etkinliğin bu seneki teması "Gelenekselden Dijitale" oldu. Etkinlik boyunca reklam sektörünün duayenleri tecrübelerini paylaştı.

Etkinliğin açılış konuşması yapan İletişim Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Kağan İyigün, "Çok heyecanlıyız. Çok çalıştık ve bu çalışmalarımızın karşılığını almak istedik. Gelen bütün konuklara teşekkür ediyorum." dedi.

Birinci günün ilk oturumu "Pazarlamasyon" ekibinden Necip Murat ile başladı. Pazarlamanın önemli olduğunu ve reklam sektörünün ayrılmaz bir parçası olduğunu vurgulayan Necip Murat, daha sonra deneyimlerini, neden ve nasıl bu işe başladığını anlattı.

"Reklam dünyasında fikri bulmak kadar nasıl uyguladığınız da önemli"

Günün ikinci oturumunda Curious'un kurucusu Ceren Coşkun Sağlam sahneye çıktı. Reklam sektöründeki incelikleri anlatan Sağlam, yaptıkları anlaşmalardan bahsetti. Fikrin önemini vurgulayan Sağlam, sunumunun sonunda katılımcıların sorularını yanıtladı.

"Dijital üzerinden iş yapmak biraz kendine güvenmek ile ilgili"

İlk günün üçüncü oturumda ise Unite.ad’in Kurucu Ortağı Arman Acar ile Influencer Aşkım İrem Aktulga karşılıklı soru-cevap şeklinde sunum yaptı. İnternette her şeyin risk olduğunu ve yaptıkları her içeriğin hızlıca tüketildiğini belirten konuşmacılar çok sıkı dijital takipçisi olduklarını dile getirdiler.

"Şu an toplumumuzda bilgi ihtiyaç halinde ediniliyor"

SugarWorkz'ün kurucu ortaklarından yapımcı Uğur Şeker ve yönetmen Murat Şeker oturumlarını gerçekleştirdiler. E-Spor'un gün geçtikçe güçlendiğini belirten Uğur Şeker, ülkemizin bu konuda desteğe ihtiyacı olduğunu belirtti. Murat Şeker ise reklam sektörünün geliştiğini ancak topluma bir türlü ayak uyduramadığını söyledi.

"Projeye bakabilmek çok kıymetli çünkü bazen proje kağıt üzerinde olduğundan çok daha farklı olabiliyor"

Bir sonraki oturumda ise Garanti Bankası ekibi, Ozan Özüm Özbey ve Dilan Çiçek Deniz yer aldılar. Karşılıklı sohbet ve soru-cevap şeklinde geçen sunumda Ozan Özüm Özbey ve Dilan Çiçek Deniz, her projenin değerlendirilmesi gerektiğini ve bazen çok farklı fikirlerin ortaya çıkabildiğini anlattılar.

"Sosyal Medya'da bir şeyler kurmak oldukça zor bir durum"

Günün sonunda ise sosyal medyada yüz bini aşkın takipçisi olan "Halkekmag" vardı. Sosyal medyada içeriklerin çok hızlı bir şekilde tüketildiğini söyleyen Halkekmag, iyi bir içerik çıkartsalar dahi o içeriği tüketen insanlar tarafından çabuk bir şekilde olumsuz tepkiye alabildiklerini anlattı.

Etkinliğin 3 Mart Pazar günü gerçekleştirilen ikini günün de ise ilk oturumu "Digital Advice Lab" ile devam başladı.

"Dijital yapmak önemli olsa da Türkiye'de henüz birinci sırada televizyon var"

Digital Advice Lab'ın ekibinden Berk Kuşaksız, dijitalin öneminden bahsetti, ancak televizyonun hala üst sıralarda olduğunu söyledi. Bu sıralamayı değiştirmek için ellerinden geleni yaptıklarını belirten Kuşaksız, çalışmalarına hızla devam ettiklerini ifade etti.

“Ortaya bir karakter çıkaralım ve bu karakter dünyaya seslensin istedik”

Etkinliğin devamında ise "Kaft" ekibinden Onur Dokuzkardeşler ve Onur Korkmaz vardı. Yaratıcı imaja sahip ve doğru gözüken ürünler çıkarmak için çok fazla çalıştıklarını söyleyen Onur Korkmaz, emeklerinin karşılıklarını aldıklarını söyledi.

“Önce anı yaşamak önemli”

İkinci gün üçüncü oturumda ise Arçelik Pazarlama A.Ş. Türkiye Pazarlama Direktörü olan Mehmet Tüfekçi, deneyimleri paylaştı. Anı yaşamanın öneminden bahseden Tüfekçi, “Her saniyenizin tadını çıkarın, gerisi zaten kendiliğinden geliyor.” dedi.

"Yaşadığımız gerçekler ile yaşadığımız ortamlar değişiyor”

Kreatif Direktör olarak reklam sektöründe isminden söz ettiren Sami Basut ise, sektörün zorluklarından ve yaşadığımız olayların reklama uyarlanmasından bahsetti. Sonrasında Çağatay Kaya ve Kerem Çelebi’nin de katıldığı oturum soru cevap, sohbet şeklinde ilerledi.

“Müşteri sizi kırmızı ile durduruyorsa, size yeşil yakacak tüketicidir”

Günün beşinci oturumunda ise Titrifikir’in Kurucu Ortakları Kerem Kanık ve Cem Akar, fikrin üstüne giderek yaratıcılığa ulaştıklarını söylediler. Müşteri ile tüketici arasındaki farkları irdeledikten sonra katılımcıların yönelttiği soruları cevaplayarak sunumlarını tamamladılar.

“Talihsiz serüvenleri çok seviyorum onlar beni bugünlere getirdi”

Fotoğrafçılık ile yeteneklerini reklamda da birleştiren Mehmet Turgut, ilk deneyiminden bu yana yaşadığı olumsuzlukların onu nasıl şu anki konumuna getirdiklerini anlattı.

Günün son oturumunun konuğu Ümit Erdim oldu. Oyunculuk ile yoluna devam eden Ümit Erdim, “İyi firmaların reklamlarında dönem dönem tercih edildim. Reklamda popüler olmak çok önemli, insanlar o kişiye güvenerek ürünü satın alıyorlar ya da hizmetten faydalanıyorlar.” diyerek reklam sektöründe oynayan oyuncuların yaşadıklarını ve insanların reklamlara karşı olan bakış açılarını anlattı.

Kampüste Reklam Var’15 iki gün boyunca katılımcılar tarafından ilgiyle takip edildi.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri