25 Mart 2019 Pazartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

İnsan bir ülke ise kalbi başkenttir!

İnsan bir ülke ise kalbi başkenttir!
  • 27 Şubat 2019 Çarşamba
  • 3161 kez okundu

Birlik Vakfı Eskişehir Şubesi tarafından düzenlenmeye başlanan ve geleneksel hale getirilen Yunus Emre Okumaları devam ediyor.
 
Yunus Emre Okumalarında Mustafa Öztürk bu hafta “Yunus Emre’nin gönül meselesi” üzerine bir konuşma gerçekleştirdi.
 
Öztürk yaptığı konuşmada şunları söyledi:
 
“Geçen ay Yunus emrede ilim anlayışı üzerine konuşulmuştur. Modern disiplinde bilgi denen sistemle Yunus Emre’nin bilgi anlayışının ne olduğu konuşulmuştur. Onun için asıl bilim kaynağı ise Hakkı bilmektir. O’na dair bilgi sahibiysen bilgi sahibisin, yoksa üniversitede okusan bile, yunus Emre’ye göre cahilsin.
 
GÖNÜL YIKMAK KÂBEYİ YIKMAK GİBİ
 
Gönül meselesine gelince Yunus Emre Şiirinde hac ile gönül arasında bir bağ kurmuştur. Sembolik mana da her insanın gönlü bir kâbedir sen o gönlü yıkarsa kâbeyi yıkmış gibidir.
 
“Gönül çalabın tahtı, Çalab gönle baktı,
 
İki cihan bedbahttır kim gönül yıkar ise.”
 
Gönül geçmiş zamanlardan beri her dilde aynı anlama gelmekteydi lakin pozitivist anlayıştan beri kalp sadece kan dolaşımı yapan bir organ olmuştur. Neresinden bakarsak bakalım gözle görülmeyen ancak var olduğuna inandığımız Allah’ın nazargahı ilahi olarak tecil ettiği bir mekân var içimizde, metafizik bir mekân.
 
İNSAN ÜLKE KALBİ BAŞKENT!
 
Bunları daha iyi anlamak için Yunus Emre’nin Risalet’in Nushiyye Divanını okumak gerekir. Burada anlatılan bir hikâyede beden bir ülkeye kalp ise başkente benzetilir. İnsanın bütün sözlerinin ve davranışlarının merkezi olarak gönül kalp görülür. Başşehir de de padişah, sultan oturur oraya oturmak isteyen bir nefs birde rahman oturmak ister. Kime teslim ederse insan onun tarafından yönetilir.”
 

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri