25 Mart 2019 Pazartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

“Babamın Kemikleri” adlı film gösterimi ve söyleşisi gerçekleştirildi

“Babamın Kemikleri” adlı film gösterimi ve söyleşisi gerçekleştirildi
  • 23 Şubat 2019 Cumartesi
  • 3305 kez okundu

12. Palto Film Günleri kapsamında “Babamın Kemikleri” adlı film gösterimi ve söyleşisi gerçekleştirildi
 
Üniversitemiz İletişim Bilimleri Fakültesi desteğiyle düzenlenen “12. Palto Film Günleri” kapsamında “Babamın Kemikleri” film gösterimi ve söyleşisi,  21 Şubat Perşembe günü Sinema Anadolu’da yapıldı. Söyleşiye filmin yönetmeni Özcan Çelik katıldı.

Etkinliğe davet edilmekten büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek konuşmasına başlayan Özcan Çelik şöyle konuştu: “Ben taşrada doğdum ve büyüdüm. Daha sonra İstanbul’a geldim. Taşranın yaşam şekli büyük şehirlere göre biraz farklı. Kendi memleketim özelinde söylemek gerekirse biraz daha tutucudur her konuda. Zaten bu tutuculuk olduğu için de bu hikâye gerçekleşiyor. Özellikle insan davranışlarının farklılıklarını anlatmak istedik. Filmde hem şehir yaşamını hem de kırsal yaşamı kamera hareketleri ve kurgu aşamasında biraz daha farklı anlatmak istemiştik.”

Filmdeki görüntü ve çekim yöntemleriyle ilgili gelen soru üzerine yönetmen Çelik, şunları söyledi: “ Görüntü yönetmenimiz ile ben okul arkadaşıyım. Aynı okuldan mezunuz, yıllardır beraber çalışıyoruz. Biraz hikâyeyi nasıl farklı anlatırız diye düşündük. Özellikle İstanbul sahnelerini nasıl farklı yaparız, kırsal sahneleri nasıl farklı yaparız diye düşündük. Şöyle bir gerçeklik var, büyük ve hareketli şehirlerde zaman çok çabuk akar, fark etmezsiniz. Kırsal kesimde ise tam tersi. Biraz da bu yüzden İstanbul sahnelerinde daha çok hareketli kamera kullandık. Kırsal kesimde de daha sabit planlar kullandık. Uzun bir ön hazırlık süreci geçirdik."

“Bu işi yapmak isteyenler özellikle insana yatırım yapsınlar”

Yönetmen Özcan Çelik, genç yönetmen adaylarına ve sinema alanında çalışma yapmak isteyenlere şu tavsiyeleri verdi, “2004 yılında mezun olup diploma aldıktan sonra asistan olarak sektöre girdim ve işe başladım. Amacım hep film çekmekti, yönetmen olmaktı. Bunun kolay bir yol olmadığını da çalışmaya başlayınca öğrenmeye başladım. Çünkü pahalı bir iş yapıyoruz. Maddiyat en çok zorlanılan kısımlardan bir tanesi. Yıllarca çalıştık, birikimimizi yaptık. Öncelikle insan olarak birikimimizi yaptık. Daha sonra da bu filmleri nasıl yapabiliriz diye kafa yormaya başladık. İlk filmimi 2013 yılında çektim. İki arkadaş beraber kararlaştırdık. Onun kamera malzemeleri vardı, ışıkları vardı. Benim de yıllarca beraber çalıştığım insanlar vardı. El birliğiyle ilk filmimizi yaptık. Oradan biraz para kazandıktan sonra hem televizyon olsun hem de reklam olsun birkaç yönetmenlik işleri de yaptım. Sonrasında bu film geldiği zaman tekrar bir maddiyat arayışına girdik. Zaten her filme başlamadan önce mutlaka bir maddiyat arayışınız olacak. Burada da sponsor ayarlamak sizin için önemli olacak. Daha sonra ortak arayışına girdim. Bu filmi üç ortak beraber yaptık. Bu işi yapmak isteyenler özellikle insana yatırım yapsınlar. Bu tip destekler çok yardımcı oluyor. Özellikle bizim gibi bağımsız sinema yapanlar için  bu destekler çok önemli. Bir de arkadaşlara şöyle bir tavsiyem olabilir; bol bol kısa film çeksinler. Ben bunun pişmanlığını sonradan çok yaşadım.“

“Her bakışta başka hikâye” sloganıyla bu yıl on ikincisi düzenlenen Palto Film Günleri kapsamında 19 - 23 Şubat tarihlerinde; 12 uzun metraj, 8 kısa metraj ve 1 belgesel film gösterimi yapılacak.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri