23 Şubat 2019 Cumartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

ÇOCUK SUSAR SEN SUSMA

Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, TMMOB İl Koordinasyon Kurulu tarafından gerçekleştirilen Çocuk Susar Sen Susma isimli Çocuklarda Cinsel İstismarın Psikolojik Boyutu paneline katıldı.

Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, TMMOB İl Koordinasyon Kurulu tarafından düzenlenen Çocuklarda Cinsel İstismarın Psikolojik Boyutu isimli panele katıldı.

Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen panele Başkan Ataç’ın yanı sıra CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, TMMOB İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Başkanı Neşet Aykanat ve vatandaşlar katıldı.

Programda ilk konuşmayı yapan TMMOB İKK Kadın Komisyonu Başkanı Aydan Barut, “Cinsel istismar haberlerini sıradan bir gazete haberi olarak görüp bu haberleri kanıksamayalım. Benim çocuğumun başına gelmez demeyip, farkındalığımızı artıralım. İstismara uğrayan çocuklarımıza biz de bir el uzatalım. Çocuklarımızın ve ailelerinin psikolojik olarak bu durumdan nasıl etkilendiklerini anlamaya çalışalım. Yasalar önünde, istismara uğrayan çocuklarımızın haklarını ve neler yapılabileceğini,  nasıl yardımcı olabileceğimizi öğrenelim istedik” ifadelerini kullandı.
Ardından konuşan TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Neşet Aykanat ise “Biz TMMOB olarak istismarın her türlüsüne karşıyız. Çocuk, çevre ya da insan fark etmeksizin her türlü istismara karşı da mücadele sürdürüyoruz. Mücadelemiz kapsamında farkındalık yaratmak amacıyla gerçekleştirdiğimiz bu etkinliğe hoş geldiniz” dedi.
Programda bir konuşma yapan Başkan Ataç ise “Ülkemizin son dönemlerinde kadınlar, işçiler ve çocuklarımız zor zamanlardan geçiyor. Üzülerek görüyoruz ki ölüm ile sonuçlanan iş kazaları, kadın tecavüzleri ve çocuk istismarı vakalarında ciddi bir artış yaşanıyor. Hep söylüyorum, çocuklarımıza uzanan eller kırılsın. Bu konuda toplumumuz fazlasıyla hassas. Ancak bu tür toplantıların sıklaşmasının duyarlılığın artması açısından emekli olduğuna inanıyorum. Etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen herkese de teşekkürlerimi iletiyorum” diye konuştu.

CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü ise “Ülkemizde özellikle son yıllarda çocuk hak ihlalleri çok fazla. Bu ihlaller farklı konularda olabiliyor. Bunlardan en çarpıcı ve en ağırı ise çocuk istismarı... Kadına yönelik ayrımcılık yoğun olarak yaşanırken bu olumsuzlukları önlemek de zor görünüyor. Ben aynı zamanda mecliste Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu üyesiyim ve bu sorunları sürekli olarak dile getiriyorum” dedi.

Programda daha sonra Avukat Duygu Akyol ve Uzman Psikolog Yelda Öge, çocuk istismarının hukuki ve psikolojik boyutlarını detaylı biçimde katılımcılara aktardı. Etkinlik, Tepebaşı Belediyesi Anneler Tiyatro Topluluğu’nun kadın hakları ile ilgili oyunu sahnelemesi ile son buldu.Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri