23 Şubat 2019 Cumartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Dünya Kırım Tatar Kongresi Kiev’de gerçekleştirildi

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Yönetim Kurulu toplantısı yapıldı. Toplantıya yönetim ve denetim kurulu üyelerinin haricinde pek çok ülkeden Kırım Tatar diaspora temsilcisi iştirak etti.

2019 yılının ilk Dünya Kırım Tatar Kongresi Yönetim Kurulu toplandı. Toplantıda; Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı, Dünya Kırım Tatar Kongresi Başkanı Refat Çubarov, Dünya Kırım Tatar Kongresi (DKTK) Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu üyeleri hazır bulundu. Ayrıca, Türkiye, Romanya, Polonya ve Litvanya gibi ülkelerin Kırım Tatar diasporası temsilcileri de katılım gösterdi.

Dünya Kırım Tatar Kongresi Yönetim Kurulu toplantısı, açılış ve milli marşın okunmasının ardından Kırım'ın Rusya tarafından işgalinin 5. yıl dönümü dolayısıyla gerçekleştirilecek olan faaliyetler hakkında Kongre üyeleri karşılıklı görüş alışverişinde bulundu. Ayrıca, işgalin yıldönümünde Budapeşte Anlaşmasına taraf olan devletlere yapılacak müracaatlar ile yapılacak resmi görüşmeler de ele alındı.

1944 Kırım Tatar Sürgünü'nün 75. yılı münasebetiyle yapılacak faaliyetler de gerçekleştirilen toplantının ana maddelerinden oldu.

Toplantıda, Kırım'da işgalciler tarafında öldürülen, kaçırılan veya tutuklu bulunan insanların ailelerine yapılacak yardımlar da ele alındı. Toplantıda, diğer yandan kongre üyelerinin Ukrayna'daki yaklaşan seçimler ile Ukrayna Anayasa Komisyonunda yapılacak değişiklikler de gündemde görüşüldü .

Kırım Tatarlarının Milli Lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu'nun da katıldığı toplantıya Türkiye'de yaşayan Kırım Tatarlarının başkenti konumundaki Eskişehir'den Kırım Derneği Başkanı Evren Olcay ve beraberindeki yönetim kurulu üyeleride hazır bulundu.Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri