23 Şubat 2019 Cumartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Pazartesi Konuşmalarının Konuğu Engin Kırlı’ydı

SULTAN ABDÜLHAMİT’İN TAHTA ÇIKMASINDA MEŞRUTİYET DÜŞÜNCESİ BÜYÜK ETKENDİR

Birlik Vakfı Eskişehir Şubesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen Pazartesi Konuşmalarının bu haftaki konuğu Dr. Engin KIRLI oldu. Her ayın üçüncü pazartesi günü gerçekleştirilen tarih konferanslarında bu hafta Kırlı programda, 1. Meşrutiyet 2. Abdülhamit dönemi üzerine konuştu.

Dr. Engin KIRLI sözlerine şöyle başladı;
“Sultan Abdülhamit Osmanlı Devletinde ve 19. Yy da ise dünya tarihinde en uzun süre tahtta kalan 3. isimdir.  Sultan Abdülhamit’in tahta çıkmasında meşrutiyet düşüncesi büyük etkendir. Gelişmelerdeki temel problem iktisadi sorunlardır. Bu gelişmelerin ilki 1875 yılında ilan edilen moratoryum kararıdır. Bunun açıklaması şu; o yıl toplanan gelir ve vergilerin %57 si dış borçlara gidecek.”

 Ve Osmanlı en yüksek faizle borçlanmaya giden devlet olmuştur

 Batılı devletler de bol miktarda borç vererek, devlet ihalelerini satın aldı.  Sadece Osmanlı devleti moratoryum yapmadı ve gelir artırıcı yöntemler de gitmeyi denedi, bunun içinde vergi artışlarını gerçekleştirdi. Tarla ve hayvanlarda %35 oranında artışa gidildi. Bundan rahatsız olan kesim ayaklanmaya başladı. Daha sonra Karadağ’a sığınıyorlar ve arayı Osmanlıyla bozmak istemeyen Karadağ teslim etmiştir. Ancak bu ayaklanmalar devam etmiştir.  1875 yılı sona ererken Avrupa devletleri bir araya geliyorlar ve çeşitli çözüm önerileri sundular.  Bu ayaklanmalar esnasında ayaklanmacılar hep müslüman halkı ve liderleri katlederlerdi.

Bir yandan Balkanlarda meydana gelen ayaklanmalar, bir yandan bu diplomatik kriz sonucunda Avrupalılar 1856 Islahat Fermanını ilan etmeye karar veriyorlar. Bu fermanın en önemli özelliği; Osmanlı da yaşayan gayrimüslimlere din-mezhep seçme özgürlüğü vermektir. Bu ferman sayesinde Paris Barış Konferansına girmiştir.

Sultan Abdülaziz İntihar mı Etti, Cinayete mi Kurban Gitti?

Dönemin padişahlarından Sultan Abdülaziz karışıklıklardan sonra üç gün Dolmabahçe de kalmış ardından Feriye köşküne nakledilmiştir ve beş gün geçtikten sonra sultan Abdülaziz’in kapısının kilitli olduğu anlaşılır ve açıldığında devrik padişahın bilekleri kesilmiş can çekişir vaziyette olduğunu görürler. Bu dönemde en önemli şahsiyetlerden biri bu olay yaşandığında da hemen orada bulunan Serasker Hüseyin Avni paşadır. Onun da yönlendirmeleriyle doktorlar tarafından padişahın intihar ettiği raporu verilir. Ancak daha sonra araştırılmış ve bu olayın bir cinayet olduğuna karar verilmiştir.

ABDÜLHAMİT MEŞRUTİYET SÖZÜYLE TAHTA ÇIKTI
 3 ay tahtta kalan sultan Mahmut’tan sonra Abdülhamid’i tahta getirmek zorunda kalmışlardır ancak getirmeden önce ondan meşrutiyet sözünü almışlardır. 23 Aralık 1876 yılında yeni bir anayasa ilan edilmiştir. 1877-78 yılında 93 Harbi başlamış ve Ayastefanos antlaşması imzalanmıştır. Ve Berlin’de yeni bir Konferans toplanmış bu antlaşmanın bazı maddeleri düzeltilmiştir. Bundan sonra yaklaşık 30 yıl Abdülhamit yönetmiştir. Başkanlık yöntemi diyebileceğimiz bir yöntemle ülkeyi yönetmiştir. Fransız ihtilali dediğimiz döneme kadar tepki almadan bu yönetimle devam edebilmiştir. Bundan sonraki parlamento konusu ise bir daha ki konferansta devam edecektir.Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri