24 Ocak 2019 Perşembe
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

65 YAŞLARINDA bağlamayı, saz çalmayı öğrendiler

ESKİŞEHİR’DE 65 YAŞLARINDA GÜLSÜM TURAN ve SEBAHAT ÇETİN bağlamayı, saz çalmayı ve Eskişehir türkülerini söylemeyi öğrendiler


Eskişehir Şairler, Yazarlar, Ozanlar Derneği (EŞYODER)’e üye ozanlardan 65 yaşında Gülsüm Turan ve 65 yaşında Sebahat Çetin bağlamayı, saz çalmayı ve Eskişehir türkülerini sazları eşliğinde söylemeyi  öğrendiler.

EŞYODER derneğine gelen 65 yaşında Gülsüm Turan ve 65 yaşında Sebahat Çetin bağlama ve saz çalmayı öğrenmek istediler. Bunun üzerine EŞYODER Başkanı Ertuğrul Şakar dernek üyesi halk ozanı Arif Çayır’ı fahri olarak görevlendirdi. Halk Ozanı Arif Çayır’da bağlamayı ve saz çalmayı öğrenmek isteyen Gülsüm Turan’a ve Sebahat Çetin’e 30 gün fahri olarak dernekte her gün kurs verdi. 30 gün içinde; 65 yaşlarındaki kadınlar, bağlamayı ve saz çalıp sazları eşliğinde Eskişehir türkülerini söylemeyi öğrendiler. 65 yaşında Gülsüm Turan ve Sebahat Çetin saz çalıp, bağlamayı öğrendiklerine çok mutlu olduklarını söyleyerek şu açıklamayı yaptılar: ‘’ Saz çalıp ve bağlama öğrenmeyi gönüllü olarak merak ettik. Türk Müziği ile ilgilenmeye başladık. Bu amaçla da bağlama ve saz çalmayı öğrenmeye karar verdik. Halk ozanımız ve hocamız Arif Çayır bizlere fahri olarak dernekte 30 gün kurs verdi ve kurs süresince bağlamayı ve saz çalmayı ve saz çalarken Eskişehir türkülerini söylemeyi öğrendik. Çok mutluyuz ve sevinçliyiz. Öğrenmede yaşın sınırı yoktur. Öğrenmek; ruh ve beden sağlımıza da çok faydalı oldu. Farkında olmadan yeteneklerimiz ortaya çıktı. Çaldığımız saz sayesinde bütün sıkıntılarımızdan kurtulup, dertlerimizi ve sorunlarımızı arkamıza atmasını öğrendik. Eve gittiğimde akşamları yatak odamızda saz çalarak günün yorgunluğunu ve stresini atıyoruz. Başucu kitabı gibi sazımz hep başucumuzdadır. Çok iyi geliyor. Dert, keder, stres hiçbir şey kalmıyor. Saz çalarken hiçbir şey düşünmüyoruz. Saz ve sözümüzle türküler söyleyerek usta sanatçılara taş çıkartıyoruz. Sazın tellerine vurup türkü söyleyerek günümüzü keyifli ve anlamlı hale getirmeye çalışıyoruz. Ruh ve beden sağlığı için; mutlaka saz çalmayı ve bağlama öğrenmeyi herkese tavsiye ediyoruz’’ şeklinde konuştular.

HABER: ERTUĞRUL ALTINEL - ESKİŞEHİRGönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri