24 Ocak 2019 Perşembe
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

"Dörtyol İlk Kurşun Destanı" şiiri ile 2’ncilik ödülü aldı

ESKİŞEHİRLİ EĞİTİMCİ - ŞAİR FİKRET GÖRGÜN  2018 yılı sonunda Dörtyol’da yapılan şiir yarışmasında "Dörtyol İlk Kurşun Destanı" şiiri ile 2’ncilik ödülü aldı


Eskişehir Şairler Derneği üyesi, eğitimci - şair Fikret Görgün; şiir yarışması için Hatay Dörtyol’a gitti. Hatay Dörtyol'da yapılan "Dörtyol İlk Kurşun" şiir yarışmasında, "Dörtyol İlk Kurşun Destanı" şiiri ile, 2’ncilik ödülüne layık görüldü.
"Dörtyol İlk Kurşun" şiir yarışması için; yurdun farklı illerinden Hatay Dörtyol’a gelen şairlerin katıldığı 200 ün üzerinde şiir arasında, Eskişehirli eğitimci – şair Fikret Görgün ikinci seçildi. Görgün, katıldığı şiir yarışması ile ilgili şunları söyledi: ‘’Pek çok insanın bilmediği, Genelkurmay Başkanlığınca onaylanan bir konuya kısaca açıklık getirmek istiyorum. ‘’Dörtyol İlk Kurşun’’ nun tarihçesini ve bu şiir yarışmasının neden yapıldığını kısaca şöyle özetleyeyim. 11. Aralık. 1918’ de Hatay Dörtyol Fransızlarca işgal edilir. 19 Aralık. 1918’de; Fransız askeri elbisesi giymiş 2-3 Ermeni, portakal toplayan Mehmet Kara ve ailesine sataşıp, olay çıkarır. Mehmet Kara bunları bir güzel döver ve silahlarını alır, atar. Mehmet Kara ve kardeşleri Karakese köyüne kaçar. Yaralı Ermeni'lerin şikayetiyle; Fransız askerleri, 19 aralıkta Mehmet Kara’yı yakalamak için, Karakese'ye gider. Karakeseliler yola barikat kurarlar. Fransızlar; Karakese’ye yaklaşınca, Kara Mehmet ilk kurşunu Fransız askerlerine sıkar ve ateş emrini verir. O esnada 15 Fransız askeri öldürülür, diğer Fransız askerleri kaçarak canını zor kurtarır. Mehmet Kara; Kara, Hasan Paşa çetesine katılır, daha sonra Kuvayı Milliye saflarında düşmana karşı kahramanca mücadele ederler. 9. Ocak. 1922 de, Dörtyol düşman işgalinden tamamen kurtulur. İşte 19 Aralık 1918 de Mehmet Kara'nın attığı ilk kurşun, Kurtuluş Savaşı meşalesini tutuşturan ilk kıvılcım olmuştur. Dörtyol Belediyesi; ilk kurşunun atılışının 100’ncü yılında, şiir yarışmasında: 1’nci olana 5000 TL, ikinci olana 3000TL, üçüncü olana da 1000TL ödüllü, bu şiir ve makale yarışmasını düzenledi’’ diye ifade etti.

Bu yarışmada; Eskişehirli eğitimci – şair Fikret Görgün, "Dörtyol İlk Kurşun Destanı" şiiri ile, şiir yarışmasında 2’ncilik ödülüne layık görüldü. Görgün; aynı yıl yine bir başka yarışmada da, 1’ncilik ödülü kazandı. Görgün’ün; önceki yıllardan da bir kısmı birincilik olmak üzere, çeşitli yarışmalarda ödülleri bulunmaktadır. Eskişehir Şairler Derneği Başkanı Kenan Demirel, ‘’Derneğimiz şairleri; şimdiye kadar çeşitli şiir yarışmalarında, 300’ e yakın ödül kazanmışlardır’’ dedi.

HABER: ERTUĞRUL ALTINEL - ESKİŞEHİRGönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri