24 Ocak 2019 Perşembe
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

“Yunus Emre döneminde Moğollar şimdi Batılılar zulmediyor”

“Yunus Emre döneminde Moğollar şimdi Batılılar zulmediyor”
  • 26 Aralık 2018 Çarşamba
  • 2778 kez okundu

Birlik Vakfı Eskişehir Şubesi tarafından geçen başlatılan Yunus Emre Okumaları devam ediyor. Mustafa Öztürk tarafından gerçekleştirilen Yunus Emre Okumaları her ayın dördüncü pazartesi günü gerçekleştiriliyor.
 
Yunus Emre Okumalarının bu ayki bölümünde Öztürk, Moğal istilasını ele aldı, Aralık ayında vefat eden Mehmet Akif Ersoy ve Mevlana’yı andı.
 
Yunus Emre’nin sıkıntılı bir dönemde yaşadığının altını çizen Öztürk şunları söyledi:
 
“Yunus Emre’nin yaşadığı dönemde Moğol istilası vardı ve halk onlardan çekiniyordu. Şimdi ise sadece isimleri değişti, bu dönemde de halk Batıdan çekiniyor, çünkü aynı zulmü Batıdan görüyor. Yani tarih tekerrürden ibarettir. Biz de tarihi bu şekilde okumalıyız ve anlamaya çalışmalı bu şekilde değerlendirmeliyiz.

Aynı zamanda Aralık ayı önemine binaen iki şahıstan daha bahsedilebilir; davası, kavgası, fikir rabıtası aynı olan Mehmet Akif Ersoy ve Mevlana. Aralık ayı onlarında vefat ayıdır.
 
Neden Mevlana Abdülhamit ile problemli idi? Neden tasavvufa bakışı diğerlerinden farklıydı yada neden istiklal marşında ‘ırk' kelimesini kullandı? gibi... ve aslında donemi yahut zihniyeti itibariyle anlamaya çalışarak Akif okunsa bu sorularında cevapları gayet açıktır.

Yunus Emre de bütün bu zulüm ve karmaşa karşısında bütün Anadolu’yu karşısına aldı ve onlara şöyle seslendi:
Gelin tanış olalım,
İşi kolay kılalım,
Sevelim sevilelim
Dünya kimseye kalmaz.
Yunus Emre ‘sevgi şairi' idi çünkü onun yaşadığı coğrafya kin, nefret, kötülük dolu bir cağdı ve ihtiyaç olan bu kavramdı oda sevgi kavramını bayraklaştırdı.”Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri