12 Aralık 2018 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

ODA MÜZİĞİNDE BALKAN ESİNTİLERİ

ODA MÜZİĞİNDE BALKAN ESİNTİLERİ
  • 5 Aralık 2018 Çarşamba
  • 1387 kez okundu

Eskişehir’de Pazartesi günlerinin vazgeçilmez sanat etkinliği Büyükşehir Belediyesi Oda Müziği konserinde Ulucan Trio, Bulgar Göçmeni Türk besteciler Özcan Sönmez ve Berkant Gençkal’ın eserleriyle izleyicilere Balkan tınılarıyla dopdolu bir akşam yaşattılar.

Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükerşen’in  gerçekleştirdiği projelerle Türkiye’de kültür-sanat kenti olarak tanınan Eskişehir’de her Pazartesi akşamı, biletleri günlerce önceden tükenen Oda Müziği konserinde bu haftanın konuğu Ulucan Trio idi.
    
Bulgaristan’dan göç ettikten sonra müzik yaşamlarını Türkiye’de sürdüren piyano snatçısı Birsen Ulucan ve keman sanatçısı Özcan Ulucan ile Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda öğretim üyesi olan ödüllü viyolonsel sanatçısı Ozan Evrim Tunca’dan oluşan Ulucan Trio, 8 yıldır birlikte konserler veriyor.
     
Konserin ilk bölümünde Ulucan Trio, Bulgar göçmeni Türk besteciler  Özcan Sönmez’in Piyano Trio’sunu  ve besteci Berkant Gençkal’ın içinde Balkan esintileri taşıyan Piyano Trio için yazdığı ‘Küpe ve Çocuk’ adlı eseri seslendirdiler. Kendisi de konseri izleyen besteci Berkant Gençkal, başarılı performans için Ulucan Trio’yu sahnede kutladı.
     
Konserin son bölümünde Ulucan Trio, dünyaca ünlü besteci Ludmig Von  Beethoven’ın  ‘Ghost’ olarak da anılan Piyano Trio, Re Majör Op. 70 No. 1 adlı eserini seslendirdi. Başarılı konser sonunda salonu dolduran klasik müzikseverler, sanatçıları dakikalarca alkışladılar.
      
Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası, gelecek programında, 7 Aralık 2019 Cuma günü saat 20.00’de, Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Kültür Sarayı’nda (Opera) Tolga Taviş’in şefliğinde  piyano sanatçısı Aksel Başaran ve saksafon sanatçısı  Zuhal Erdin ile bir konser verecek.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri