12 Aralık 2018 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

“1. Dünya Engelliler Günü Sempozyumu” Gerçekleştirildi

“3 Aralık Dünya Engelliler Günü” münasebetiyle, Eskişehir Valiliği ile Eskişehir Anadolu Üniversitesi tarafından düzenlenen “1. Dünya Engelliler Günü Sempozyumu” kapsamında “Toplumsal Katılım: Fırsatlar ve Sınırlılıklar” konulu oturum gerçekleştirildi.

Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü Öğrenci Merkezi Salon 2016’da gerçekleştirilen sempozyumun açılışına; Vali Özdemir Çakacak, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, İl Emniyet Müdürü Engin Dinç, İl Jandarma Komutanı J.Alb. İlhan Şen, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Alper Sezer, akademisyenler ve çok sayıda davetli katıldı.

Tüm engelli vatandaşlarımızın ‘3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü kutlayan Vali Çakacak, toplum hayatının içerisinde her zaman yer alan engelli vatandaşlarımızın başarılarıyla gurur duyduklarını söyledi. Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Vali Çakacak, “Engelli vatandaşlarımız, hayatın her alanında, kendilerine düne göre çok daha fazla yer bulma imkânına kavuşmuşlar ve önemli başarılara imza atarak azim ve özgüvenleriyle her türlü takdiri hak etmişlerdir.” dedi.

“Dünya Engelliler Günü 1992’den bu yana engelli vatandaşlarımızın topluma kazandırılması, haklarının tam ve eşit şekilde sağlanması noktasında ciddi bir farkındalık oluşturmakta.” diyen Vali Çakacak, toplumda bir farkındalık oluşturulması açısından “3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün önemine dikkat çekti. Vali Çakacak, konuşmasına şöyle devam etti:

 “Bugün vesilesiyle bir muhasebe, bir murakabe yapılarak gelinen nokta ile hedefler arasındaki mesafeler görülebiliyor. 3 Aralık münasebetiyle düzenlenen etkinliklerin, oluşan hassasiyetin engelli kardeşlerimizin hayatlarını daha da kolaylaştıracak adımların atılmasına vesile olmasını temenni ediyorum.

Engelli kardeşlerimizi ve onların ailelerini düşündüğümüzde engellilik meselesinin toplumun geniş bir kesimini etkilediğini görüyoruz.

Engellilerin toplum hayatımıza tam ve sorunsuz bir şekilde katılımı noktasında elbette kamunun inisiyatif alması, liderlik yapması şarttır. Ancak bu meselenin çözümü için tüm toplum kesimlerinin âdeta bir seferberlik ruhuyla hareket etmesi gerekiyor.

Biz millet olarak inancımız gereği, kültürümüz gereği insanı yaradılanların en şereflisi olarak gören bir düşünceye sahibiz. Biz millet olarak diğer özelliklerine, engeline bakmadan ‘Yaratılanı Yaradan’dan ötürü sevmek’, ona saygı duymak, hürmet göstermek mecburiyetindeyiz. Bütün insanları, bütün insanlığı kucaklamayan, insanlığa aynı gözle bakmayan hiçbir anlayış insanî ve vicdanî olamaz.

Özellikle 2005 yılında çıkarılan ‘Engelliler Kanunu’ ile tarihi bir adım atılmıştır. 2010 yılında anayasada yapılan değişiklikle engellilere ‘pozitif ayrımcılık’ anayasal güvence altına alınmıştır.

Engellilerin istihdamından evde bakım aylığına kadar hükümetimiz tarafından birçok düzenleme hayata geçirilmiştir.

Eskişehir Valiliği olarak 2007-2018 döneminde evde bakım kapsamında 280 bin 173 kişiye toplam 226 milyon lira ödeme yapılmıştır.

Fizikî engelin değil asıl kalplerdeki, zihinlerdeki engelin sorun olduğunu her fırsatta anlatacak, her fırsatta hatırlatacağız. Tek bir engelli kardeşimiz dahi kendisini dışlanmış hissederse, kendisini çaresiz hissederse, bunun vebali tüm insanlığın üzerindedir. Bu konuda inanın herkes sorumluluk sahibidir. İlimizdeki bütün ailelerimizi engellileriyle birlikte yaşamın her alanında aktif olarak hayatını sürdüren bir konuma getirmeye Valilik olarak yetkili kurumlarımızla birlikte devam edeceğiz.”

Herkesin bir engelli adayı olduğunu hatırlatan Vali Çakacak, “Bir gün herkesin engelli olabileceği düşüncesiyle, kendimizi engelli kardeşlerimizin yerine koymak durumundayız. Özellikle toplumsal alanlarda engelli vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştıracak çalışmalara hep birlikte destek olmalıyız. Yaya kaldırımlarında engelli vatandaşlarımızın geçeceği yol güzergahlarını kapatmamalıyız. Bu konuyla alakalı İl Emniyet Müdürlüğümüzün başarılı çalışmaları var. Engelliler Günü’nün ülkemizdeki ve tüm dünyadaki engelliler için hayırlara vesile olmasını diliyor, sizlere saygılarımı, sevgilerimi sunuyorum.” diye konuştu.

“Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre ülkemizde yetersizliği olan ve özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin oranı nüfusumuzun %12.29’unu oluşturmaktadır.” İfadelerinde bulunan AÜ Rektörü Çomaklı da, Anadolu Üniversitesi’nin özel eğitim alanlarında yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Konuşmalardan sonra sempozyumun “Toplumsal Katılım: Fırsatlar ve Sınırlılıklar” konulu ilk oturumu gerçekleştirildi.Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri