12 Aralık 2018 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Yunus Emre dağda kendi başına değil toplumla iç içe yaşadı

Yunus Emre dağda kendi başına değil toplumla iç içe yaşadı
  • 29 Kasım 2018 Perşembe
  • 1764 kez okundu

Mustafa Özçelik, Birlik Vakfı Eskişehir Şubesi tarafından Pazartesi Konuşmaları kapsamında düzenlenen Yunus Emre Okumalarının ilkinde dün akşam Eskişehirlilerle buluştu.  Yunus Emre Okumalarının ilkinde Özçelik, Eskişehir’in Yunus Emre, Nasreddin Hoca ve Battal Gazi gibi üç büyük şahsiyete sahip olduğunun altını çizerek “Bizim nükte gücümüz Nasreddin Hocayla, muhabbetli din anlayışımız Yunus Emre’yle kahramanlık anlayışımız da Battal Gazi ile anılıyor. Eskişehir üç büyük şahsiyete sahiptir” diye konuştu.
 
Özçelik, Birlik Vakfı Eskişehir Şubesi Konferans Salonunda yaptığı konuşmada şunları söyledi:
 
“Bizim kanaatimize göre: Yunus Emre’nin Mihalıççığın Sarıköy beldesinde kabri vardır. Hayatı 1240-1327 yılına tekabül ediyor. Son zamanlarda bazı dizilerde dağda inziva eden kendi nefsiyle uğraşan bir adam gibi gösteriliyor. Bunlar doğru şeyler değildir. Yunus Emre toplumun içinde halvet yapan, cemiyetlerde bulunan adamdır. Toplumun önde gelenlerinden, toplumun önünde gelen kişilerindendir. Sadece kendi nefsiyle uğraşan adam değildir.
 
YUNUS EMRE’NİN MEZAR NAKLİNDE 15-20 BİN KİŞİ BULUNDU
 
 Türbesi vefatından itibaren Sarıköy’dedir. O zamanlarda mezarı nakil olmuştur. Sebebi ise Ankara- İstanbul demiryolunun Yunus Emre’ nin mezarından geçecek olmasıdır. Buna isyan eden Sarıköylüler resmi makamlarla görüşse de bir netice alamazlar. Bu sebepten dolayı mezarı 150 metre öteye taşınmıştır. Nakil sırasında müthiş bir kalabalık olur. Sadece Eskişehir'den değil; İstanbul, Kütahya, Afyon, Bursa gibi illerden insanlar gelmiştir. O zamanın hükümeti gösteriye dönmesin diye gizlice nakil olması için çaba sarf etse de 15- 20 bin kişi nakilde bulunmuştur.
 
Daha sonraki yıllarda Yunus Emre'nin Selçuklu döneminde yaşadığını, Selçuklu mimarisine uygun bir mezar olması için Selçuklu mimarisinden bir makam yapmışlardır. Son olarak da böyle bir nakil işlemi gerçekleşmiştir. Anadolu'nun farklı yerlerinde makamı bulunan Yunus Emre muhabbetli din anlayışımızın önde gelen isimlerindendir.”

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri