12 Aralık 2018 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Müzebüs’ün yeni durağı Eskişehir

Rahmi M. Koç Müzesi’nin Gezici Müze Projesi “Müzebüs” turuna başladı:

Rahmi M. Koç Müzesi koleksiyonundan seçilmiş 70 objeyle Türkiye’nin her yanındaki öğrencilerle buluşan Müzebüs, 2018-2019 eğitim ve öğretim yılı yolculuğuna başladı. Bu eğitim ve öğretim yılında 28 ilde 130 okulu ziyaret edecek olan Müzebüs’ün yeni durağı Eskişehir olacak.

Kısıtlı imkânlar, uzaklık gibi nedenlerle müzeye gelemeyen öğrencilere ulaşmak amacıyla Rahmi M. Koç Müzesi’nin 2003 yılından bu yana sürdürdüğü gezici müze geleneği bu yıl da devam ediyor. Yeni eğitim ve öğretim yılı yolculuğuna başlayan Müzebüs, Eskişehir’de öğrencilerle buluşacak.

Müzebüs’ün Eskişehir turu, 26 Kasım tarihinde Tepebaşı ilçesindeki Muttalip Atatürk İlkokulu ile başlayacak. Müzebüs, 27 Kasım tarihinde Seyitgazi ilçesinde Kırka- Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu’nu, 28 Kasım tarihinde Sarıcakaya ilçesindeki Sarıcakaya Ortaokulu’nu ve İmam Hatip Ortaokulu’nu, 29 Kasım tarihinde Tepebaşı Mimar Sinan Ortaokulu’nu ziyaret edecek. Müzebüs, son olarak 30 Kasım tarihinde Merkez TEGV Atatürk Eğitim Parkı Ali Numan Kıraç Etkinlik Merkezi’ne konuk olacak.

Müze görmeyen çocuk kalmayacak
‘’Yola çıktığı günden bu yana  2.179 okulun 471 bin 539 öğrencisine ulaşan gezici müze, bu yıl da 30 ilde 130 okul ve 30 bin öğrenciye ulaşmayı hedefliyor.’’
Eğitim-öğretim yılı boyunca yaz kış, köy kasaba demeden ilerleyen Müzebüs’te ulaşım, iletişim, kuvvet-hareket ve çevre bilinciyle ilgili teknolojik gelişimi gösteren 70 obje sergileniyor. Bu objeler arasında buhar makinesi, kronometre, radyometre, telgraf, gramofon, güneş saati, güneş pilli araba vb. bulunuyor. Müzebüs’ün ziyaret rotasında yer alan okullar milli eğitim müdürlükleri ile irtibata geçilerek belirleniyor.

Müzebüs hakkında:
Yılda 28-30 il dolaşan Müzebüs her ilde Milli Eğitim Müdürlükleri aracılığıyla seçilen okullarda, öğrencilerle müze objelerini buluşturuyor. Müzebüs’te iki eğitmenin rehberliğinde 70 müze objesi hakkında öğrencilere bilgiler veriliyor. Çocuklar objeleri yakından görebildikleri gibi onlara dokunabiliyor.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri