19 Aralık 2018 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Çağdaş Sanatlar Galerisi’nde yeni sergi açıldı

Çağdaş Sanatlar Galerisi’nde yeni sergi açıldı
  • 19 Kasım 2018 Pazartesi
  • 1679 kez okundu

Açıldığı günden beri birbirinden eşsiz sergilere ev sahipliği yapan Odunpazarı Belediyesi Çağdaş Sanatlar Galerisi, Prof. Dr. Halil Akdeniz’in ‘Kültür İmleri-İmgesel Yorumlar’ adını verdiği resim sergisi sanatseverlerle buluştu.

Birbirinden eşsiz 13 sergiye ev sahipliği yapan Odunpazarı Belediyesi Çağdaş Sanatlar Galerisi sanat yolculuğuna Prof. Dr. Halil Akdeniz’in ‘Kültür İmleri-İmgesel Yorumlar’ adını verdiği resim sergisi ile devam ediyor.

Çağdaş Sanatlar Galerisi’nde gerçekleşen sergi açılışına Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, CHP Eskişehir İl Başkanı Rabia Akman, CHP Odunpazarı İlçe Kadın Kolları Başkanı Sibel Yeşildal ile çok sayıda sanatsever katıldı.

Küratörlüğünü Hayri Esmer ve Rıdvan Coşkun’un yaptığı serginin açılışında konuşan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, “Bugün Odunpazarı Belediyesi Çağdaş Sanatlar Galerisi’nin 1 yılı aşkındır yaptığı sergilerin bir yenisini daha açıyoruz. Türkiye’nin önemli bir sanatçısının eserlerini burada sergiliyoruz. Odunpazarı Belediyesi olarak Çağdaş Sanatı sonuna kadar destekleyeceğiz. Bununla beraber Eskişehir’in bir sanat kenti olmasındaki katkımızı da sürdürüyoruz. Eskişehirlilerin ilgisi bizi mutlu ediyor” dedi.

Konuşmaların ardından açılışa katılanlar hep birlikte Prof. Dr. Halil Akdeniz’in ‘Kültür İmleri-İmgesel Yorumlar’ Resim Sergisini gezdi.

Prof. Dr. Halil Akdeniz’in olgunluk döneminin bir ürünü olarak ortaya koyduğu Kültür İmleri dizisinden bir seçkiyle yer alacağı sergi, uzun bir sürenin ardından Eskişehir izleyicisiyle yeniden buluştu. Sergi, sanatçının ‘Benim sanatım otobiyografim üzerine kuruludur’ söyleminin bir parçası olarak, başlangıcından bugüne uzanan süreçte yaşadığı düşünsel,  biçimsel değişimlerinin ve arayışlarının bugününe odaklanıyor. Yapıtlarında dil olarak çağdaş/gündelik kodlar kullanmakla birlikte, köken olarak yaşadığımız bu coğrafyanın kültür birikimleri olan Hitit, Frig, Hatti, Grek’i sahiplenerek kendi bileşenine dönüştüren Akdeniz, Anadolu kültürlerini de aşan evrensel bir bakış açısına sahip.

Bir ay boyunca Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde sergilenecek olan ‘Kültür İmleri-İmgesel Yorumlar Resim Sergisi’, 17 Aralık 2018 Pazartesi Gününe kadar gezilebilecek.


 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri