17 Aralık 2018 Pazartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Yunus; Dervişin Rüyası” müzikli oyunu 18 Kasımda

Yunus; Dervişin Rüyası” müzikli oyunu 18 Kasımda
  • 17 Kasım 2018 Cumartesi
  • 1694 kez okundu

Tepebaşı Belediyesi bünyesinde hazırlanan “Yunus; Dervişin Rüyası” müzikli oyunu 18 Kasım’da izleyici karşısına çıkacak. Yoğun şekilde provalara devam eden oyuncular, hazırlıklarını heyecan içinde sürdürüyor.

Tepebaşı Belediyesi, müziğinden metin yazımına, oyuncularından kostümlerine kadar her aşamasını kendi bünyesinde hazırladığı “Yunus; Dervişin Rüyası” müzikli oyununda, Yunus’un torunları ile Yunus Emre’yi anlatacak.

Yazımından yönetmenliğine, oyuncularından müziklerine kadar Tepebaşı Belediyesi bünyesinde hazırlanan Yunus Emre; Dervişin Rüyası isimli müzikli oyun, ilk gösterimi ile 18 Kasım’da izleyici karşısına çıkacak. Öte yandan sahneye çıkacak olan Tepebaşı Belediyesi Gençlik Tiyatrosu’ndan 16 tiyatrocu, İki Elin Sesi Var Çocuk Senfoni Orkestrası’ndan 55 müzisyen ve 55 koro elemanının hazırlıkları yoğun biçimde ve heyecan ile devam ediyor. Geleceğe miras niteliğinde olan Yunus; Dervişin Rüyası oyununda Yunus’un doğrulukla, şefkatle ve hoşgörüyle insanlığı kucaklayış öyküsünü sahneye yansıtacak olan oyuncular ve müzisyenler, 18 Kasım’ı heyecan ile beklediklerini ifade ediyor.
 Heyecan ve mutluluk ile sahneye çıkacakları günü beklediklerini ifade den oyuncular, “Yaklaşık olarak 1 senedir bu oyuna hazırlanıyoruz ve sona yaklaştık. Heyecan ile 18 Kasım tarihini bekliyoruz ve oyunun bize kattığı huzur bambaşka. Ekibin her parçası çok çalıştı, çok güzel bir oyun ortaya çıktı. Hepimizin farklı görevleri vardı ve ortaya hepimizin olan bir iş koyacağız. Kısa sürede harika işler becerdiğimize inanıyoruz. Çalışırken sadece keyifli vakit geçirmedik çok da şey öğrendik. Çok güzel deneyimler kazandık” şeklinde konuşuyor.

Oyunda, kullandığı öz Türkçe ile halkın tamamının benimsediği ve bu topraklarda yetişmiş en büyük tasavvuf ozanı, Eskişehir’in yetiştirdiği hoşgörü üstadı Yunus Emre; yine bu topraklarda yetişen torunları tarafından canlandırılacak. Odun taşıdığı dergaha bir tek eğri odun getirmeyen Yunus’un; doğrulukla, şefkatle ve hoşgörüyle insanlığı kucaklayış öyküsü; tiyatrosuyla, senfonisiyle ve de korosuyla, doğup büyüdüğü toprakların çocukları tarafından sahneye koyulacak. Oyunda Yunus’un rüyasında çıktığı yolculuk ve kendini bulma hikayesi anlatılacak.

Yazarlığını Cansu Atılgan Pazvantoğlu’nun, yönetmenliğini Fatih Pazvantoğlu’nun, orkestra şefliğini Ramazan Albayrak’ın, koro şefliğini ise Derya İnanç’ın üstlendiği oyunun biletleri, biletinial.com web sitesi üzerinden satışa sunuldu. 10 – 15 TL’den satılacak biletlerden elde edilecek gelir ise İki Elin Sesi Var Çocuk Senfoni Orkestrası’na enstrüman katkısı olarak aktarılacak.

Dervişin Rüyası, ilk gösterimi ile 18 Kasım Pazar günü saat 20.00’de, Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi’nde sahnelenecek.Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri