20 Kasım 2018 Salı
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Azerbaycanlı ünlü şair Ramiz Rövşen Eskişehirdeydi

ESKİŞEHİR AZERBAYCANLILAR DERNEĞİ tarafından   Azerbaycanlı ünlü şair Ramiz Rövşen ile  Eskişehir’de '' Ben Sözün Tozunu Aldım'' isimli söyleşi programı düzenlendi
 
Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği tarafından Azerbaycan'ın çok önemli ve ünlü şairlerinden Ramiz Rövşen ile, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Taşbaşı Kültür Merkezi’nde "Ben Sözün Tozunu Aldım..." isimli söyleşi programı düzenlendi. Söyleşi programına, çok sayıda davetli katıldı.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Taşbaşı Kültür Merkezi’nde Azerbaycan'ın ünlü şairi Ramiz Rövşen ile, şiir ve edebiyat üzerine bir söyleşi programı gerçekleşti. Program öncesi; Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 95. yıldönümü nedeniyle tüm misafirlerin Cumhuriyet Bayramı kutlandı. Programın sunucusu tarafından şair Ramiz Rövşen hakkında kısa bir özgeçmiş takdim edildi ve sahneye davet edildi. 1946 doğumlu şair Ramiz Rövşen; ‘’72 yıllık ömründen dönem dönem kesitler sundu ve her döneme ait yazmış olduğu şiirlerden örnekler verdi. Özellikle Sovyet baskısı altında yazmış olduğu şiirleri, okuyucusuna ulaştırmak için yabancı şairlerin şiirlerinden tercüme gibi sunduğunu ve gençlik yıllarına ait yazdığı birçok şiiri, daha sonraları okuyucusuna ulaştırdığını’’ vurguladı. Şiirlerinde azatlık, vatan ve sevgi konularının işlendiğini’’ dile getirdi. Şair Ramiz Rövşen ‘’Yunus Emre'nin şehri olan Eskişehir'de olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve Yunus Emre'nin şairlerin şahı olduğunu’’ vurguladı. Rövşen, ‘’Söyleşi esnasında anlatmış olduğu anılarla, etkinliğe katılan izleyicileri, eski yıllarla buluşturdu. Söyleşi sonunda genç şairlere seslenerek şiirlerinde Türkçeyi doğru kullanmaları gerektiğini ve her bir şairin bir nevi dilimizi her türlü çöplerden temizleyen bir temizlikçi görevi üstlendiğini’’ söyledi.

Söyleşi sonunda kapanış konuşması yapan Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği Başkanı Uzm.  Ecz. Cavid Aydın, ‘’Uzun yıllardır bu buluşmanın gerçekleşmesi için çaba harcadıklarını ve dernek olarak ünlü şairle gerçekleştirmiş oldukları söyleşiden dolayı büyük bir gurur duyduklarını’’ dile getirdi. Aydın, ‘’Azerbaycan hayallerinin her daim var olduğunu ve bu hayal için çalıştıklarını’’ vurguladı. Program sonunda; Aydın, şair Ramiz Rövşen'e plaket takdim etti ve hatıra fotoğrafı çekildi. Söyleşi sonrası şair Ramiz Rövşen ile, Eskişehir Azerbaycanlılar Derneği yerleşkesinde "Üç Çizgi" dergisi için, özel röportaj yapıldı.

HABER: ERTUĞRUL ALTINEL - ESKİŞEHİRGönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri