20 Kasım 2018 Salı
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

İLMEK İLMEK ATATÜRK SEVDASI

Tepebaşı Belediyesi’nin katkıları ile 132 kadının ördüğü 2 milyon 852 bin 496 ilmek ve 4 bin 356 parçadan oluşan dev Mustafa Kemal Atatürk imzası büyük beğeni topladı.

Tepebaşı Belediyesi tarafından düzenlenen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama programları coşku ile gerçekleştirildi.

Halk Koşusu ile başlayan etkinlik farklı kategorilerde heyecanlı yarışlara sahne olurken; koşu bitiminde 132 kadının hazırladığı dev Mustafa Kemal Atatürk imzası vatandaşlardan beğeni topladı.

Örsemaşkla isimli örgü evinde, Tepebaşı Belediyesi’nin katkıları ile 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için hazırlanan; 2 milyon 852 bin 496 ilmek ve 4 bin 356 parçadan oluşan 100 metrekarelik dev Atatürk imzasının birleştirilmesi, İzmir Marşı eşliğinde gerçekleştirildi. Tepebaşı Belediyesi Behiç Erkin Futbol Sahası’nda düzenlenen etkinlikte, el emeği ile Atatürk imzasını ilmek ilmek işleyen kadınlar, Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç ile bir araya geldi.
  
ATATÜRK’ÜN KADINA VERDİĞİ DEĞER UNUTMAMALIDIR
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın yanı sıra Andımız’ın da okunduğu etkinlikte bir konuşma yapan Başkan Ataç, kadınlara emeklerinden ötürü teşekkür ederek, “Cumhuriyet Bayramı’nın 95. yılını kutlama açısından Büyük Önder Musafa Kemal Atatürk’ün spora ne kadar değer verdiğini açıkça söyleyelim. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun. Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan, Anadolu, Trakya üzerinde yaşayan insanlarımız için milli bayramlarımız son derece önemli. Özellikle Cumhuriyet’in 95. yılı nedeniyle bu kutlamalar Eskişehir’de yoğun katılımla devam ediyor. Örsemaşkla örgü evinden 132 kadınımız, bu dev Atatürk imzasını hayata geçirdi. 100 metrekarelik dev Atatürk imzası için 4 bin 356 parçayı bu 132 kadınımız bire bir örerek hazırladı. Ben bu arkadaşlarımıza, cumhuriyet kadınlarımıza sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Tabi ki Mustafa Kemal Atatürk’ün kadına verdiği değeri hiç kimse unutmamalıdır. Bugün hala birçok ülkenin veremediği değeri ve hakları, yıllar önce Büyük Önder Atatürk vermiştir. Nur içinde yatsın, ışıklar içinde uyusun. Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını özlemle, hasretle anıyoruz. Hepsinin önünde saygıyla eğiliyoruz” ifadelerini kullandı.

Proje sahibi ve örgü eğitmeni Sema Doyran ise konuşmasında yaptıkları çalışmanın amacından bahsederek, “Maksadımız kadınların el emeğini sergilemekten ziyade bu ülkede karakteri, asaleti ve Atatürk’e sonsuz bağlılığı anlatabilmekti. Sayın Ahmet Ataç’a çok teşekkür ediyoruz. Bu proje 2 ayda gerçekleşti ve kadınlara fırsat verildiğinde neleri başardıklarının göstergesi oldu” diye konuştu.

Etkinlikte daha sonra dev imzanın oluşmasına katkı veren yaşları 18 ila 81 arasında değişen kadınlara teşekkür belgesi verildi. Ayrıca projeye sponsorluk desteği sağlayan Kartopu ve Hobium firmalarına da teşekkür edildi. Kutlama programına katılan vatandaşlar da dev imza ile bol bol fotoğraf çektirdi.Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri