20 Ekim 2018 Cumartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

“Türk toplumunu en başta ezik ‘dindar’ aydınlar yalnız bırakıyor”

Birlik Vakfı Eskişehir Şubesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen Pazartesi Konuşmalarının bu haftaki konuğu Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu oldu. Her ayın ikinci pazartesi günü Tarih Konuşmaları gerçekleştirecek olan Sofuoğlu bu haftaki programda Müslüman tarihçinin durumlarından bahsetti.
 
Sofuoğlu “Osmanlı Tarihi kitabında söyle geçer; Yetkisinde Osmanlı Hariciye Nezareti olmak üzere İngiltere Büyükelçiliğine atandı hain Mustafa Reşit Paşa. Bu bilgiler üstünkörü geçilir. Bunu çözmeyen tarihçi bundan sorumludur. Her insan bunu bilmeyebilir lakin tarihçi olan bunu buradan yakalamalıdır. Bu bağlamda tarihçi gözden kaçırmak istediğini net gözden kaçırmıştır, neye vurgu yapmaması gerektiğini bilir. Önemli olan detaylara vurgu yapmaz.
 
“MÜSLÜMAN TARİHÇİ KORKUYOR, FİKRİNİ BELLİ ETMİYOR”
 
Misalen; 2. Meşrutiyet ilan edildiğinde Osmanlı 5 devlet kaybetmiştir. Ve konuşmacının araştırmasına göre tarihte meşrutiyet hakkında hiç kötü bir anlatım ve eleştiri görmemiştir. Bu bağlamda da meşrutiyet meselesine vurgu yapılmamıştır. Konuşmacı bu noktada tarihi neden okuduğunu sorgulanmasını söyler. Müslüman tarihçinin en büyük sıkıntısı da korkmasıdır, bu sebeple de fikrini belli edemez, eziktir, çünkü eskiden beri kafasına vurulmuştur. Bunun içinde çok okumak çok bilmek lazımdır. Söylenen tezleri çürütebilmelidir.  İkinci sıkıntısı da utanmasıdır” diye konuştu.
 
Sofuoğlu tarih eleştirisinde geleneğe dair eleştirilerin çokça yapıldığını lakin Batı’ya dair eleştirinin yapılmadığını söyledi. Sofuoğlu, Ulubatlı Hasan’ın olmadığının iddia edilmesinin bunun en büyük sıkıntılarından biri ve örneği olduğunu kaydetti
 
“BİZE ‘KENDİNİ ELİŞTİR BATI’YI ELİŞTİRME’ ÖĞRETİLDİ”
 
Sofuoğlu konuşmasını şöyle tamamladı:
“Toparlamak gerekirse; Bir vurgu sorunu vardır, İkincisi ise eksik okumadır bu da cesareti ve bilgisi olmamasına yol açıyor. Tarihçinin bu korkusu yeteneğini yeteri kadar gösterememesine sebeptir.
 
Bize öğretilen kendini eleştir Batı’yı eleştirmedir. Türk toplumunu en başta ezik dindar aydınlar yalnız bırakıyor.”

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri