20 Ekim 2018 Cumartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

ESKİŞEHİR TÜRK OCAĞI PERŞEMBE SOHBETLERİNE BAŞLADI

Eskişehir Türk Ocağı Perşembe Sohbetlerinin yeni sezonunu başlattı. 30 senedir aksatılmaksızın Ekim-Haziran ayları içerisinde devam eden Perşembe Sohbetlerinin ilkinde; Çankırı Karatekin Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Ahmet Özcan “Müfredatı Olmayan Mektepler: Sahaflar” başlıklı konusuyla Eskişehirlilerle buluştu. Özcan konuşmasında özetle şunları söyledi:

Günümüzde ikinci el veya kullanılmış kitap satan kitapçılara genel olarak sahaf denilmektedir. Sahaf matbu kitapların ticaretini yapan kitapçılar ortaya çıkmadan önce el yazması kitapların ticaretini yapanlara verilen genel isimdi. Matbaacılığın başlamasıyla birlikte yeni bir kitap türü ve basılanların yeterli sayıya ulaşmasıyla yeni bir kitapçılık tarzı doğdu. Zamanla matbu kitaplarla ilgili bir pazarın oluşmasıyla bu tür kitapları satanlarla ilgili olarak kitapçı kelimesi kullanılmaya başlanmıştır. Kitapçı kelimesi sahaf kelimesine göre daha kapsamlı olup, sahafları da içine alan bir mesleği yapanlar için kullanılır olmuştur. Sahaflar modern öncesi dönemin esnaf örgütü olan lonca sistemi içinde temsil edilmişken zamanımızın esnaf örgütü olan meslek odalarında bu temsil kabiliyetine sahip değildirler. Sahaflık mesleği her şeyden önce şehirle ilgilidir. Hatta şehir olmak için gerekli nüfus sayısı bu mesleğin icrası için yeterli değildir. Nitelikli nüfusa ihtiyaç vardır. Burada nitelikli nüfustan kastımız okur-yazarlığın ötesindedir. Bu nüfus bilimsel bilginin, edebiyatın, düşüncenin üretildiği, yazıldığı, öğretildiği, tüketildiği mekânlarla iç içe geçmiş okur-yazar topluluğunu içeren, okuma fiilinin bir zevke dönüştüğü hayat tarzı haline geldiği dolayısıyla toplumsal karşılık bulduğu insan grubuna işaret eder. Bu çeşit nüfusu barındırma hakkı dünyanın her yerinde öncelikle başkentlere aittir. Mesela Bursa, Edirne, İstanbul gibi Osmanlı başkentlerinin ekonomik, kültürel ve sosyal gelişimine paralel bir şekilde yükselen eğitim-öğretim kurumlarıyla beraber bu şehirlerin merkezindeki büyük medreseler etrafında sahafların Osmanlı tarihi içerisindeki en eski örnekleri görülmeye başlamıştır.

Sahafların müdavimleri yeni kitap alıcılarına göre daha sessiz sakin güvenli yerleri tercih ederler. Bu alışkanlık belki eski kitap sevmenin tabiatından kaynaklanıyordur. Kitap alma faaliyetini ibadet aşkıyla yürütürken ilgisiz kalabalıklar tarafından rahatsız edilmek istemezler. Sahaf dükkanları müfredatı olmayan mektepler gibidir. Aynı zamanda hem öğretecek hem öğrenilecek fırsatlarla doludur. Burada sahaf her gördüğü yeni kitapla hafızasına bir bibliyografik veri kaydederken kitabın muhtevasına göre kafasında müdavimlerini canlandırır ve onlarla kitap üzerinden sohbet etmeyi ihmal etmez. Sohbetlerin niteliği sahafın ve müdavimin muktesabatına göre değişir. Araştırmacılar, akademisyenler, meraklılar, öğrenciler birbirleriyle tanışır, kaynaklar paylaşılır ve ortak çalışmalara adım atılır.

Toplantının sonunda; soru ve cevapları takiben  Şube başkanımız Prof.Dr. Nedim Ünal’ın teşekkür konuşması ve yeni dönem faaliyetlerine ilişkin değerlendirmesi ile program sona erdi.Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri