20 Ekim 2018 Cumartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Ender Güzey Eskişehirli Sanatseverlerle buluşuyor

ENDER GÜZEY “ATEŞTEN DOĞAN” DUVAR OBJELERİ SERGİSİ İLE ESKİŞEHİRLİ SANATSEVERLERLE BULUŞUYOR

‘Bütünsel sanat’ akımının temsilcisi olan Ender Güzey, “Ateşten Doğan” Duvar Objeleri Sergisi ile Eskişehirli sanat severlerle buluşuyor. Sergi, Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi Sanat Galerisi’nde 12 Ekim-28 Ekim 2018 tarihleri arasında izlenebilecek.

Uygarlığın ateşten doğduğu gerçeğinden yola çıkarak uygarlıkların ve kavramların yarattığı kesişmeleri sanatına yansıtan Ender Güzey, deneysel sanat anlayışına açık uygulamalarını tuvallerden çıkarak maddenin anlam gücüne yüklüyor. “Ateşten Doğan” serisi çalışmaları, düşünsel katmanların olgunlaştırdığı uygarlıkların kültleriyle beslenen çağdaş estetik tasalar taşıyan sembolist çalışmalar olarak dikkat çekiyor. Ender Güzey’in Amerika’da Montana Üniversitesi’nde ders verdiği dönemde yaptığı Boğa ve Bizon işlerinden oluşan  “Ateşten Doğan Sergisi” izleyiciyi üç boyutlu anlatımlara götüren heykeller ve malzeme seçkisi ile ilgi uyandırıyor.

Anadolu Medeniyetlerinde çok sık rastlanan, mitolojide en eski tanrı ve mit olan güç ve üretkenliğin sembolü Boğa motifleri Ender Güzey için Zeus’u temsil ediyor.  Zeus dönem dönem Boğa’ya dönüşüyor. Ender Güzey’in semboller ve kültürler arasında kurduğu bağ, çağdaş sanatın kavramlarla, estetik kuramların dönüşümleriyle çözümlenen yapısallığında derin anlamlar yüklenirken olgunun ve bu olguya bağlı olan nesnenin üzerinde tam bir düşünce sistemi yaratmak isteminin sonucu olan yapıtlar yer, zaman ve oluşum değerlerini kapsamına alan süreçler içinde var oluyor.
Ender Güzey çalışmalarını Bodrum Alazeytin Köyü’nde 2016 yılında açtığı Arthill’de sürdürüyor. Mitolojide tanrıçalar geçidi olarak anılan tarihi Leleg yolu üzerinde Güzey’in “Bütünsel Sanat” felsefesini yansıtan ve bir sanat objesini andıran ARThill 2016 senesinde kapılarını sanatseverlere açtı. Ender Güzey’in farklı dönemlere ait eserlerinin sergilendiği ve uluslararası sanat etkinliklerinin gerçekleştirildiği Arthill,  Bodrum yarımadasının büyüleyici doğasının içinde yer alan antik kent Syangela’nın karşı yamacında  Ender Güzey tarafından bir “Sanatçı Müzesi” olarak inşa edildi.Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri