23 Ekim 2018 Salı
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Geleneksel Aşure Günü

Eğitim-Bir-Sen Eskişehir 2 Nolu Şubesi tarafından her yıl organize edilen aşure etkinliği bu yıl farklı olarak şubemiz bünyesine katılan Osmangazi Üniversitesi, Eskişehir Teknik Üniversitesi,  Kredi Yurtlar İl Müdürlüğünde, Anadolu Üniversitesi ve ESTÜ Porsuk- Ulaştıma MYO da gerçekleştirildi.

Dualar ile başlanan dağıtım ardından konuşan Eğitim-Bir-Sen Eskişehir2 Nolu Şube Başkanı Abdurrahman Yıldırım “Muharrem ayının onuncu gününe aşure günü  denilmiş ve insanlık tarihindeki Peygamberlerin hayatlarında vuku bulan (Hz. Adem (as.)ın tövbesinin kabulu, Hz. İbrahim as.’ın Nemrut'un ateşinden kurtulmaları, Hz. İsa (as.)ın  doğumu ve semaya yükseltilmesi, Hz. Nuh as.’ın tufandan kurtuluşu  gibi bir kısım hadiselerin bu güne tekabül etmesi, aşure gününe kutsiyet atfetmiştir. Ayrıca muharrem ayı bizlere, ciğerlerimizi dağlayan Kerbelayı hatırlatan aydır. Kerbela; Rasulümüzün “Cennet gençlerinin efendileri” sözüyle taltif ettiği, Hz. Ali ve Hz. Fatıma'nın iki ciğer parelerinden biri Hz. Hüseyin Efendimizin ve yetmişten fazla mü’minin şehit edildiği yerdir” dedi.

Beş bölgede gerçekleşen etkinliğe personeller ve öğrencilerimiz geniş katılım sağladı. Organizasyonda emeği geçenlere ve tüm katılanlara teşekkür ederiz.Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri