20 Ekim 2018 Cumartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

TÜRKİYE’NİN ÇOBANLARI ESKİŞEHİR’DE BULUŞUYOR

Tepebaşı Belediyesi tarafından düzenlenen ve Türkiye’nin farklı illerinden gelen çobanların buluştuğu 3. Geleneksel Küçükbaş Çoban Festivali, ortaya renkli görüntülerin çıktığı kortej yürüyüşü ile başladı.

Tepebaşı Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen 3. Geleneksel Küçükbaş Çoban Festivali düzenlenen kortej yürüyüşü ile başladı.

Kanatlı AVM önünden başlayarak Espark AVM’ye kadar devam eden kortej yürüyüşüne Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç’ın yanı sıra, Belediye Meclis üyeleri TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Eskişehir Şube Başkanı Levent Özbunar ve yönetimi, Eskişehir-Bilecik Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Mehmet Kızılinler ve yönetimi ile çok sayıda çoban katıldı. Vatandaşların festival komitesinden Emre Tınaz’a ait koyunlara yoğun ilgi gösterdiği kortej Espark AVM önünde sona ererken, Başkan Ataç çoban kepeneği giydi. Burada basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Ataç, “Bu kortej yürüyüşünü, 3. Geleneksel Küçükbaş Çoban Festivali’nin bir başlangıcı olarak gerçekleştirdik. Bunu hayvanlarımız ile birlikte ilk defa yapıyoruz; hayvanlarımızla, sıpalarımızla, koyunlarımızla birlikte yürüdük. Bu bir farkındalık yaratacaktır. Türkiye’den çok fazla talep var, birçok yetiştirici Pazar günü Muttalip’te Büyükşehir Belediyesi’nin Hayvan Pazarı’nda olacağız. Bizim çobanlarımızın mahir elleri ile şehir ortamına rağmen koyunlarımız bir noktadan diğerine başarı ile getirildi” dedi.

Geleneksel Küçükbaş Çoban Festivali’nin amacına da değinen Başkan Ataç, “Eğer çoban olmazsa koyun olmaz, koyun olmazsa vatandaş et ile beslenemez. Bunlar birbirine bağlı bir zincir gibi. Çobanlarımız da artık horlanmaktan, küçük görülmekten hoşlanmıyorlar. Onlar da artık bir kimliğe kavuşmak istiyorlar, bu da onların en büyük hakkı, çok büyük emekleri var. Biz de çoban kardeşlerimizi ön plana çıkarmak istiyoruz. Bu etkinlikler ile bu farkındalığı yaratmak istiyoruz. Baktığınız zaman et ithal ediyoruz, ot ithal ediliyor. Türkiye’nin çok önemli yerli ırkları var, bunlar unutuldu. Diğer taraftan Türkiye’de meralar yok ediliyor. Meralar Türkiye’nin nefes alacağı noktalar, korunması çok önemli. Pazar günü yerel koyun ırklarını göreceğiz, çoban köpeklerini göreceğiz. Bir takım yarışmalar yapılacak. Türkiye’de ilk olarak yapılan bir etkinlik” şeklinde konuştu.

Korteje katılan 77 yaşındaki çoban Makbule Demir ise “Çobanlığı kendime uygun buldum. Geçimimi böyle sağladım, çocuğumu büyütüp okuttum. Sonra onu evlendirdim, torunlarımı da büyüttüm. Torunlarımla da beraber koyun güttüm. Bu kötü bir meslek değil. Bu festival çok güzel, düşündükleri için çok teşekkür ediyorum. Gençlere örnek olsun” dedi.

Festivale katılan çobanlar adına konuşan Ayhan Savran ise “Ahmet Başkanımızın bize çok büyük destekleri var ve bu yıl sayesinde 3. kez bu festival gerçekleşiyor. Amacımız insanlara bu mesleği, küçükbaş hayvancılığı tanıtmak. İnsanlarımıza bunu aşılamak ve gelecek nesle aktarmak istiyoruz. Çobanlık peygamber mesleğidir ve hor görülmemesi lazım. Gençlere diyeceğim, hayvancılığa özen göstersinler” diye konuştu.

Emre Tınaz ise “Maksadımız çobanlara karşı olan önyargıyı yenmek. Küçükbaş üreticilerinin baş sıkıntısı çoban bulunmaması. Türkmen ve Afgan asıllı çobanlar da olmasa meslek bitme noktasında. Gençlere çağrıda bulunuyoruz, çobanlık geleceğin mesleği” ifadelerini kullandı.

    FESTİVAL 7 EKİM’DE
Vatandaşların, koyunlara ve çobanlara yoğun ilgi gösterdiği etkinlik açıklamaların ardından son buldu. Öte yandan 7 Ekim Pazar günü Muttalip Mahallesi’nde bulunan Büyükşehir Belediyesi Hayvan Pazarı’nda gerçekleştirilecek festivale katılmak isteyen vatandaşlar için Tepebaşı Belediyesi önünden saat 10.00 itibari ile saat başı otobüs hareket edecek.Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası
Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri